Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi başlıyor!

Giriş Tarihi: 7.7.2016 18:52 Güncelleme Tarihi: 7.7.2016 21:03
NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi başlıyor!

Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi, yarın Polonya'nın başkenti Varşova'da başlayacak. Zirvede 'yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki heyet temsil edecek.

Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi, yarın Polonya'nın başkenti Varşova'da başlayacak. Zirvede 'yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki heyet temsil edecek.

İki gün sürecek zirvenin gündeminde, Rusya'nın Karadeniz'deki askeri hareketliliği ve terör örgütü DAEŞ ile mücadele konuları bulunuyor.

NATO ZİRVESİNE TÜRKİYE KORUMASI

Zirveye, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama'nın yanı sıra üyesi 28 ülke ve ortak ülkelerin devlet ve hükümet başkanları katılacak.

Zirvede, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşlardan üst düzey yetkililer de yer alacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın zirveye katılacak mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmesi de bekleniyor. Erdoğan'a zirvede, Dısisleri Bakanı Mevlüt Cavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık eşlik edecek.

Bu arada, yaklaşık 2 bin 500 delegenin katılacağı zirveye 2 bin basın mensubu akredite oldu.

NATO ZİRVESİ İÇİN TÜRKİYE'YE ÖNEMLİ GÖREV

Öte yandan, zirvenin yapılacağı PGE Naradowy Stadyumu çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Stada çıkan yollar kapatılırken, helikopterler de zirvenin yapılacağı alanın üzerinde güvenlik uçuşu gerçekleştiriyor.

Bu arada, zirvenin güvenliğinin havadan sağlanmasına Türkiye de destek verecek.

Fransa ve İngiltere'nin de destekleyeceği bu görev kapsamında, Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı havadan ihbar ve kontrol (HİK) uçağı, Polonya semalarında görev yapacak.

AB İLE İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANACAK

Zirvede, ittifak üyelerinin savunma harcamalarını artırma yönündeki taahhütlerini yinelemesi de bekleniyor.

DAEŞ ile mücadele kapsamında ise zirvede, NATO AWACS erken uyarı ve gözlem uçaklarınca elde edilen bilgilerin, DAEŞ karşıtı uluslararası koalisyonla paylaşılmasına da karar verilecek.

AB ile iş birliği anlaşması imzalanacak zirvede ittifak liderlerinin, NATO'nun degˆis¸en gu¨venlik ortamına uyarlanmasını teminen Galler Zirvesi'nde aldıkları kararların uygulamasını go¨zden gec¸irmeleri, caydırıcılıgˆı ve kolektif savunmayı pekis¸tirecek ilave tedbirlere onay vermeleri de bekleniyor.

Devlet ve hu¨ku¨met bas¸kanları seviyesindeki NATO-Ukrayna Komisyonu toplantısında ise Minsk Antlas¸maları'nın uygulanması dahil Ukrayna'daki son durum ele alınacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi başlıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN