Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kandil’de hendekten sonra çatlağı

Bahoz Erdal’ın başını çektiği PYD kanadı ’ye odaklanılması gerektiği görüşündeyken, Karayılan, Bayık ve Kalkan’ın kontrolündeki Kandil, hezimet görüntüsü vermemek için ’den çekilmek istemiyor

Kandil’de hendekten sonra Suriye çatlağı
Terör örgütü PKK'nın ve onun kolu PYD'nin sevk ve idare edildiği karargâh olan Kandil'de örgütün stratejilerinin belirlenmesi konusunda ciddi görüş ayrılıkları ortaya çıktı. PKK'nın Temmuz 2015'te başlattığı kalkışmasının yenilgiyle sonuçlanması örgütte savaşına odaklanmak gerektiği yönündeki görüşlerin yüksek sesle dile getirilmesine yol açınca Kandil'deki çatlak derinleşti. Bunun yanı sıra örgütün silahlı kanadı HPG'yi yöneten Murat Karayılan ile hendek yanlısı Cemil Bayık ve Duran Kalkan arasındaki Suriye ve hendek çatlağı da sahadaki teröristlere yansıyacak biçimde büyüdü. SABAH Özel İstihbarat Bölümü'nün ulaştığı istihbarat raporuna göre PKK'daki derin çatlak, iki konuda yoğunlaşıyor. Bunlardan biri Türkiye kalkışmasında teröristlerin lojistiğinin kesilmesi üzerine Kandil'in Anadolu'daki teröristleri yalnız bırakmasıyla başlayan tartışma. Diğeri ise PYD'nin ABD desteğiyle yürüttüğü DAEŞ'le savaşa Kandil yönetiminin yeterince destek vermediği yönündeki görüşlerin dile getirilmesiyle başlayan ayrışma.

PYD KANDİL'DEN RAHATSIZ
Raporda bu konuda şu değerlendirmelere yer veriliyor: "Suriye kanadı, Karayılan, Bayık ve Kalkan'ın ilerleyen yaşları ve inatçı tavırları nedeniyle uzlaşamadıkları için davaya özellikle Suriye'deki kazanımlar konusunda zarar verdiklerini düşünüyor. Bu nedenle ABD ile PYD arasındaki görüşmelerde PKK'nın Türkiye'deki unsurlarını geri çekerek Suriye'de yoğunlaşması ve PYD'nin Suriyeli yerel bir aktöre dönüşmesi isteniyor. Karayılan, Bayık ve Kalkan'ın kontrolündeki Kandil'in ise Türkiye sahasında yenilgiyi kabul etmemesi ve hezimet görüntüsü vermek istememesi nedeniyle bu görüşü reddettiği, Suriye'deki PKK sorumluları Bahoz Erdal, Sofi Nurettin ve Şahin Cilo'nun ve PYD yönetiminin ise ABD'nin etkisiyle bu öneriye olumlu yaklaştıkları yönünde bilgiler mevcut. Önümüzdeki süreçte PKK içindeki bölünmenin sadece Kandil'de değil, Kandil-Suriye arasında da su yüzüne çıkması muhtemel."

SABAH ÇEKİLMEYİ DUYURMUŞTU
SABAH, Karayılan-Bayık- Kalkan ayrışmasını 16 Haziran 2016'da kamuoyuna duyurmuştu. Haberde şöyle denilmişti: "ABD ile koşulsuz işbirliğinden yana olan PKK'nın sözde başkanlık konseyi üyeleri Cemil Bayık, Duran Kalkan ve Mustafa Karasu ile hendek/ barikat stratejisinin başarısız olacağını başından beri savunan Murat Karayılan'a bağlı grup arasında sert tartışmalar yaşandığı ortaya çıktı. İstihbarat raporlarına göre hendek/ barikat stratejisi Kasım 2014'te Kandil'de yapılan PKK sözde Başkanlık Konseyi toplantısında belirlendi. Strateji başarısız olunca Kandil kadrosunda Bayık ve Kalkan'a yönelik eleştiriler Karayılan'ın desteği ile yüksek sesle dile getirilmeye başlandı." SABAH, 8 Mayıs'ta yayımladığı bir başka haberde de PKK'nın Nusaybin'den çekilmeye hazırlandığını duyurmuş ve örgüt 26 Mayıs'ta kendilerine müzahir yayın organlarında "Nusaybin'den çekiliyoruz" açıklaması yapmıştı.

KARAYILAN-BAYIK GERGİNLİĞİ...
Aynı rapora göre Karayılan, Bayık ve Kalkan arasında da zaman zaman örgütün silahlı kanadı HPG'nin sahadaki yöneticilerine kadar yansıyan bir ayrışma var: "HPG'nin başındaki Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan'a bağlı HPG gruplarını kontrol etmekte zorlanıyor. Şiddetin artırılması taraftarı olan Bayık ve Kalkan, Karayılan'dan habersiz Türkiye'deki kendilerine yakın gruplara sansasyonel eylem yapmaları için el altından talimat gönderiyor. Karayılan'a bağlı grupların çoğu Şırnak ve çevresinde pozisyonlarını korumaya çalışmakta. Nitekim bölgedeki eylem sayısı ve şiddetinde ciddi düşüş var. Bayık ve Kalkan'ın talimatlarına uyan gruplar ise genellikle iç bölgelerde yoğunlaşmış durumda. Sözde şehir direnişlerine destek amacıyla harekete geçen bu gruplar son dönemde ciddi kayıplar verdi. Sonuç olarak Bayık ve Kalkan'ın, Karayılan sorumluluğundaki silahlı kanada müdahaleleri örgüt yönetimindeki çift başlılığı derinleştiriyor." Rapordaki bilgiler, Karayılan'ın "Her şey kolaylıkla çözülebilirdi, hendek savaşlarına gerek kalmayabilirdi" açıklamasıyla birlikte değerlendirildiğinde Türkiye'deki kalkışmanın yöntemi konusunda da ayrışma olduğu ortaya çıkıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kandil’de hendekten sonra Suriye çatlağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN