Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karargâhta FETÖ sorgusu

Giriş Tarihi: 8.7.2016
Karargâhta FETÖ sorgusu

‘Askeri Casusluk’ kumpasını soruşturan savcılık, FETÖ’nün içindeki yapılanmasına ilişkin şüpheli gördüğü subaylar hakkında ordudan bilgi aldı

'de Paralel Yapı'nın "Askeri Casusluk" kumpasına ilişkin soruşturma, TSK'ya uzandı. FETÖ'cü polis, savcı ve hâkimlerin, subayları ve bürokratları hedef aldıkları iddiasını araştıran savcılık, örgütün TSK içindeki yapılanmasına ilişkin bilgi ve belgelere ulaşınca Genelkurmay Karargâhı'na giderek şüpheli gördüğü subaylarla ilgili bilgi aldı.

357 SANIK PARALEL MAĞDURU
FETÖ, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde yapılanabilmek için üst düzey subayları ve bürokratları sahte delillerle yargılattığı ortaya çıkmıştı. İstanbul ve İzmir'de "askeri casusluk" yaptıkları iddiasıyla suçlanan yüzlerce subay ve bürokrat beraat etmişti. İzmir'deki "Askeri Casusluk" davasında beraat eden 357 sanığın, Paralel Yapı'nın mağduru olduğu iddiası araştırılmaya başlandı. FETÖ'nün TSK'daki yapılanmasına ilişkin önemli delillere ulaşan savcılık, örgütün daki uzantısını mercek altına aldı. İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Bato, TSK içindeki Gülen yapılanmasıyla ilgili araştırma için Genelkurmay Karargâhı'na gitti. Daha sonra da Genelkurmay tarafından 2 askeri savcının, sivil savcılıktaki Paralel soruşturmalarla ilgili bilgi alışverişi için İzmir Adliyesi'ne gönderildiği ortaya çıktı.

GİZLİLİK İÇİNDE SORUŞTURMA
İddiaya göre 2 askeri savcı, Bato'ya, Paralel Yapı'nın TSK'daki uzantılarının tam olarak tespit edilebilmesi için koordinasyon talebinde bulundu. Ancak Okan Bato, FETÖ'nün ordu içinde hâlâ etkin olduğunu belirterek, şimdilik soruşturmaya gizlilik içinde devam etmek istediğini bildirdi. FETÖ şüphelisi olarak adı geçenler arasında, askeri hâkim ve savcılar da bulunuyor. Savcılık, belirlenen isimleri sorgulayacak. Savcılığın, daha sonra elindeki belgeleri Genelkurmay Askeri Savcılığı ile paylaşması bekleniyor.

İZMİR MERKEZLİ 10 İLDE OPERASYON
İzmir merkezli 10 ilde yapılan operasyonla, FETÖ mensubu 8 şüpheli gözaltına alındı. İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Okan Bato'nun talimatı ile dün sabah saatlerinde, eş zamanlı olarak İzmir merkezli Trabzon, Samsun, Denizli, Aydın, Gaziantep, Balıkesir, Afyon, Mersin ve Adana'da 35 adrese operasyon yapıldı. Operasyonda, FETÖ'de üst düzey yönetici olmakla ve örgüte finansal destek sağlamakla suçlanan 8 şüpheli gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında 22 şüpheli hakkında gözaltı kararı olduğu, kalan 14 kişiden 12'sinin yurtdışında olduğu belirtildi
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karargâhta FETÖ sorgusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN