Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Liseli gençten ağaçları kurtaracak öneri

Giriş Tarihi: 8.7.2016 10:43 Güncelleme Tarihi: 8.7.2016 11:06
Liseli gençten ağaçları kurtaracak öneri

İzmirli lise öğrencisi Ahmet İmrak, Cumhurbaşkanı ’ın geçmiş dönemlerde yaptığı müfredat değişikliği açıklamaları üzerine bir proje geliştirdi. Kağıtlarla hazırlanan ödevlerin hepsinin bilgisayar ortamında düzenlenmesi ile yılda 140 bin ağacın kurtarılabileceğini belirten İmrak, projesini Milli Eğitim Bakanlığına sunacak.

Cumhurbaşkanı 'ın geçmiş dönemlerde yaptığı müfredat değişikliği açıklamaları, İzmirli 12. sınıfı öğrencisi Ahmet İmrak'a ilham kaynağı oldu. Okulda proje ödevi verilen İmrak, bu açıklamalar üzerine proje konusu hakkında fikir elde etti. Yaptığı çeşitli araştırmalar sonucunda öğrencilerin ödevlerde kullandığı kağıtlar nedeniyle 140 bin ağacın yok olduğu bilgisine ulaştığını ifade eden İmrak, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müfredat değişikliği konusunda talimat verdiğini duyup böyle bir proje geliştirdim. Ülkemizde 17 milyon öğrenci var. Bir ödevin hazırlanması için yaklaşık 10 adet kağıt harcanıyor. Ödevler nedeniyle 140 bin ağaç yok oluyor. Milli Eğitim Bakanlığının yapacağı bir düzenleme ile bu 140 bin ağacın kesilmesinin önüne geçilebilir. Ödevler kağıt yerine slayt şeklinde bilgisayar ortamında hazırlanabilir. Bu şekilde ağaçların kesilmesine engel olabiliriz" dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'LA TELEFONDA GÖRÜŞEN ÖĞRENCİNİN HEYECANI

"YERDE KAĞIT GÖRDÜĞÜM ZAMAN DİREKT ALIRIM"

Projesini Milli Eğitim Bakanlığına sunacağını ve gerekli düzenleme ile bu projenin gerçekleşebileceğini belirten İmrak, "İki dönem boyunca verilen ödevler hem öğrenciler üzerinde, hem de öğretmenler üzerinde yük oluşturuyor. Kuşkusuz en büyük yük çevreye oluyor. Kağıtları har vurup harman savuruyoruz. Ben yerde kağıt gördüğüm direkt alırım. Çevreye duyarlıyımdır. Projeyi yapmaya başladığımda bilgileri internetten teyit ettim, hesapladım. Kaç kiloluk ağaçlardan A4 kağıt elde edildiğini öğrendim. Mesela 750 kiloluk ağaçlar daha çok kesiliyor. Ülkemiz küçük ağaçların kesilmemesi konusunda duyarlı. Ülkemizde 17 milyon öğrenci olduğunu ve 7 milyar kağıdın harcandığını hesapladım. Benim projem bütün ödevlerin bilgisayar ortamında hazırlanması gerektiğini ön görüyor. Yılda 140 bin ağaç bu yüzden yok oluyor" diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ÖĞRENCİLERLE DERS DİNLEDİ

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'I DUYGULANDIRAN ŞİİR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Liseli gençten ağaçları kurtaracak öneri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN