Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Milyonluk uyuşturucu vurgununa dan ağır darbe

Giriş Tarihi: 8.7.2016 10:45 Güncelleme Tarihi: 8.7.2016 10:46
Milyonluk uyuşturucu vurgununa jandarmadan ağır darbe

’de, ekiplerince durdurulan iki farklı araç içerisinde yapılan aramada, 102 kilogram ‘yeşil kokain’ diye tabir edilen skunk ele geçirilirken, 2 şüpheli de gözaltına alındı.

İl Komutanlığı'na bağlı unsurlarca yapılan istihbari çalışmalar sonucunda, Yunanistan'dan yasa dışı yollarla ülkeye sokulan uyuşturucu maddelerinin, 22 RS 203 ve 34 EC 5811 plakalı araçlarla, Edirne'nin Keşan İlçesi üzerinden İstanbul'a sevki yapılacağı tespit edildi. Söz konusu güzergahlarda emniyet tedbirleri alınarak hazırlanan özel uygulama noktalarında durdurulan araçlar, jandarma ekiplerince kıskıvrak yakalandı.

11 farklı noktada özel önlem alındı

Edirne İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekiplerce, Edirne'nin Keşan İlçesi bölgesinden söz konusu uyuşturucu maddelerin sevkini gerçekleştireceği öğrenilen iki farklı araç için, araçların geçiş güzergahı ve kaçabileceği istikametlere göre toplam 11 farklı bölgede 11 ayrı devriye ekipleri ile emniyet tedbirleri alınarak, uygulama noktaları oluşturuldu. Yapılan takipleri neticesinde bahse konu araçlardan öncü olanı Keşan İlçesi Orhaniye Köyü'nde, diğer araç ise Keşan- İpsala karayolu Yeniceçiftlik Köyü mevkiinde durdurularak, jandarma ekiplerince kıskıvrak yakalandı.

Araçtan 2 Milyon TL'lik 'Yeşil kokain' çıktı

Operasyon kapsamında, jandarma ekiplerince durdurulan araçların içerisinde yapılan aramada 4 adet valiz içerisinde özel olarak preslenmiş ve vakumlanmış vaziyette esrar maddesinin bir türü olan ve uyuşturucu piyasasında 'Yeşil kokain' olarak da bilinen Türkçe adı kokarca anlamına gelen 102 kilogram skunk ele geçirildi. Araç sürücüleri Ö.A. ve Ö.O. ise uyuşturucu madde ticareti ve sevki yapmak suçlamasıyla gözaltına alındı. Jandarma ekiplerince uyuşturucu madde ticaretine yönelik yapılan operasyon çalışmaları sonucunda araç içerisinde ele geçirilen 'Yeşil kokain' skunk maddesinin piyasa değerinin yaklaşık 2 Milyon TL olduğu belirtildi. Uyuşturucuya el konulduğunu açıklanırken, operasyon anı ise jandarma kameralarına an be an yansıdı.

Uyuşturucu tacirlerinin yeni gözdesi 'Yeşil kokain' skunk

Türkçe anlamı kokarca olan skunk maddesi, esrar tohumunun organik yollarla ekilerek kimyasal maddeler içerisinde yetiştirilmek suretiyle elde edildiği ve uyuşturucu tacirlerinin bonzainin öldürücülüğünü öne sürerek, uyuşturucu etkisinin daha etkili ve öldürücü olmayan bir madde olduğu iddiasıyla piyasa sürdükleri uyuşturucu türü olduğu öğrenildi. İlk olarak İngiltere'de üretilmeye başlandığı ve Orta Avrupa'da yoğun olarak ekimi ve piyasaya sürümünün sağlandığı ayrıca uyuşturucu tacirlerinin maddi getirisi bakımından yeni gözdesi konumunda bulunan 'Yeşil kokain'in piyasa değerinin ortalama kilogram fiyatının 18 ile 20 bin TL olduğu belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milyonluk uyuşturucu vurgununa jandarmadan ağır darbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN