Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Firari amirallerin yolunu kumpas açtı

Ordu içindeki Paralel yapılanmaya yönelik operasyonlarda şüpheli olan firari Tuğamiral Ali Suat Aktürk ile Tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu’nun, Balyoz ve Askeri Casusluk davaları ile önlerinin açılıp terfi ettirildiği ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 12.7.2016
Firari amirallerin yolunu kumpas açtı
GÖLCÜK BASKININDA GEMİ KOMUTANI

İzmir'de "Askeri Casusluk" kumpasına ilişkin soruşturmada şüpheli olarak hakkında yakalama kararı çıkarılan amirallerdenAli Suat Aktürk, 1992'de Harp Okulu'ndan mezun oldu, 2001-2003'te Harp Akademisi'nde okudu. Öncesinde İstanbul'da bir devlet üniversitesinde bilgisayar eğitimi aldı. Ardından deniz hizmeti çok az olmasına rağmen, Balyoz ve Askeri Casusluk davalarında yüzlerce deniz subayının tutuklanmasıyla doğan boşlukta terfi etti ve önemli görevlere geldi. Kuzey Görev Grup Kurmay Başkanı Deniz Kurmay Albay Aydın Sezenoğlu, Balyoz davasında tutuklanınca onun yerine kurmay başkanı oldu. Amiralliğe terfi ettiği 2015'te, Yüksek Askeri Şûra'ya birlikte gireceği silah arkadaşları Erdinç Altıner ve Hasan Özyurt, Balyoz davası nedeniyle tasfiye olduğu için onun önü açıldı. 6 Aralık 2010'da FETÖ'nün savcıları Gölcük Donanma Komutanlığı'na baskın yaptığında Aktürk, Gölcük'te Turgut Reis firkateyninde 2'nci komutan olarak görev yapıyordu. Birlikte görev yaptığı dönemdeki tüm gemi komutan ve ikinci komutanları tutuklanırken o terfi ettirildi.

HESAP VERECEKLER

TÜMAMİRAL OLDU VE ABD'YE GİTTİ

FETÖ şüphelisi Mustafa Zeki Uğurlu ise 2011'de tuğamiralliğe terfi etti. 2010-2011'de albay rütbesindeyken Marmaris Aksaz'daki 4. Muhrip Filotillası Komodorluğu'nda görevliydi. Uğurlu, bu görevi daha sonra Balyoz davasında tutuklanan ve cezaevinde kanserden ölen Güney Deniz Grup Komutanı Tuğamiral Cem Aziz Çakmak'a bağlı yürütüyordu.

GEÇEN YIL TERFİ ETTİ

Geçen yıl tuğamirallikten tümamiralliğe terfi ederek 'ye gönderildi. Şu an Norfolk'ta NATO ACT- Müttefik Dönüşüm Komutanlığı'nda Komuta Kontrol Konuş ve İdame Edilebilirlik Daire Başkanı olarak görev yapıyor. Uğurlu'nun "Deniz Kuvvetleri'ndeki cemaatçiler" listesinde adı geçtiği öne sürülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Firari amirallerin yolunu kumpas açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN