Türkiye'nin en iyi haber sitesi

“Bahoz’un ölümü PKK’yı ayrıştırır”

SETA Dış Politika araştırmacısı Can Acun: Bahoz’un öldürülmesi örgüt içindeki ayrışmaları tetikleyecek. Bir güven bunalımı, moral motivasyon çöküntüsü oluşacaktır

Giriş Tarihi: 14.7.2016
“Bahoz’un ölümü PKK’yı ayrıştırır”
SABAH'a değerlendirmelerde bulunan Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'ndan (SETA) Can Acun, "Şu ana kadar yüzde 100 teyit edilmemiş olsa da sahadan gelen emareler ve çeşitli Kürt kaynakların ifadeleri Bahoz Erdal'ın büyük ihtimal öldürüldüğünü gösteriyor" dedi. "Bahoz Erdal'ın öldürülmesi, 'nin böyle bir imkân ve kabiliyete kavuşmuş olduğunu gösteriyor" diyen Can Acun şu yorumları yaptı: "Bahoz Erdal'ın öldürülmesi sistematik bir strateji çerçevesinde yapıldı. Örgütün benzer ölçekteki liderleri de bu çerçevede ciddi bir endişe içine girecek. Bu, örgütteki ayrışmaları tetikleyecek. Bir güven bunalımı, moral motivasyon çöküntüsü oluşacaktır. Bu da 'nin terör örgütüyle mücadelesinde önemli bir başarı elde ettiğini gösterecektir. Örgütteki komuta kontrol yapısı zorlaşacak ve yavaşlayacaktır."

KİLİT İSİMLERDENDİ
Bahoz Erdal'ın, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın yakalanmasından sonra örgüt içinde Murat Karayılan veya Cemil Bayık'tan sonraki en önemli isim olduğuna vurgu yapan Acun, "Bahoz'un öldürülmesinin Tel Hamis adlı Suriye'de herhangi bir karşılığı olmayan bir örgüt tarafından üstlenilmesi, bu operasyonun gerçek faili konusunda bize ışık tutmaktadır. 'nin, çeşitli gerekçelerle doğrudan üstlenmek yerine bu tip bir yapılanmayı paravan olarak kullanmayı tercih ettiğini bize göstermektedir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Bahoz’un ölümü PKK’yı ayrıştırır”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN