Başbakan 'ın DSP Genel Başkanı Aksakal'ı kabulü

Giriş Tarihi: 14.7.2016 21:49 Güncelleme Tarihi: 14.7.2016 21:57
Başbakan Yıldırım'ın DSP Genel Başkanı Aksakal'ı kabulü

Aksakal: "Sayın Binali 'ın başbakan olduğu dönem itibarıyla zaman zaman yaptığı konuşmalarda gerçekten olumlu mesajlar aldığımızı iletmek isterim. Öncelikle muhalefetin yetersizliği konusunda ve muhalefeti hareketlendirici düşüncelerine tamamıyla katılıyoruz" - "(Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verilmesi tartışması) Cumhuriyeti devletinin üniter yapısının dizaynına ilişkin bir stratejinin başlangıcı olarak görüyoruz"

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal, "Sayın Binali 'ın başbakan olduğu dönem itibarıyla zaman zaman yaptığı konuşmalarda gerçekten olumlu mesajlar aldığımızı iletmek isterim. Öncelikle muhalefetin yetersizliği konusunda ve muhalefeti hareketlendirici düşüncelerine tamamıyla katılıyoruz." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde DSP Genel Başkanı Aksakal'ı kabul etti.

Aksakal, Çankaya Köşkü'nden ayrılırken basın mensuplarına yaptığı açıklamada, DSP olarak Başbakan Yıldırım'a, AK Parti Genel Başkanlığı'na ve 65. Hükümet'in Başbakanlığı'na seçilmesi dolayısıyla tebrik ettiklerini belirtti.

"Yıldırım ile çok verimli ve olumlu bir görüşme gerçekleştirdiğini" ifade eden Aksakal, DSP'nin, kurulduğundan bu yana ülke sorunlarına özgün önerileri olan ve bunu yapıcı bir şekilde mevcut iktidarla da parlamentodaki muhalefetle de paylaşan bir parti olduğunu vurguladı. Aksakal, bundan sonraki süreçte de aynı duyarlılığın süreceğini söyledi.

"Türkiye tarihi bir yol çatına getirildi"

" tarihi bir yol çatına getirilmiştir." diyen Aksakal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bölgesel bir yapılanma stratejisi yaklaşık 14 yıldır ülkemizin bulunduğu coğrafyada sürdürülmektedir. Günümüzdeki tezahürü ise son zamanlarda yaşanan olumsuzlukların neticesinde, ülkemizde sığınmacı pozisyonuna sokulmaya çalışılan ya da mülteci vasfına kavuşturulmaya çalışılan, oradaki savaştan kaçarak ülkemize sığınmış insanların vatandaşlığa kabulüyle ilgili oluşturulan bir gündem sonucunda, toplumun nabzı ölçülmek istenmektedir. Bu da Cumhuriyeti devletinin üniter yapısının dizaynına ilişkin bir stratejinin başlangıcı olarak görüyoruz."

Görüşmede, Başbakan Yıldırım'a bu düşünce ve kaygılarını ilettiğini dile getiren Aksakal, DAEŞ ve PKK eliyle yürütülen kirli savaşın varlığından, bu kirli savaşı yürütenlerin de bölgenin insanlarını Kürt-Türk, Alevi-Sünni, Müslüman-Hristiyan diyerek ayrıştırmaya çalıştığını anlattıklarını bildirdi.

Aksakal, "Parlamentoda iktidarın çalışmalarını tam olarak takip edemeyen, sadece kendi kendiyle muhalefet ilişkisi içinde olan, kendisine muhalefet yapan muhalefet partilerinin artık parlamentoyu tıkadığını ve bir siyasi tıkanmışlık döneminin tam içinde olduğumuzu belirten bir mektubu da parlamentodaki 550 milletvekiline göndermiştim. Bunu da Sayın Başbakanımıza takdim ettik." şeklinde konuştu.

Yeni anayasa çalışmaları

Ülke gündemini meşgul eden konuların başında yeni anayasa çalışmalarının geldiğine işaret eden Aksakal, "DSP olarak bir yeni anayasa hazırlığı yapılmasından ziyade, anayasamızın gerçekten demokratik hak ve özgürlükleri daha kucaklayıcı şekle getirilmesi yönünde çalışmalarımız olmuştu. Bugün AK Parti Genel Başkanı olarak da Sayın Başbakan'a, DSP'nin anayasa çalışmalarını içeren bir dosyayı da sunduk." ifadesini kullandı.

"Olumlu mesajlar aldık"

"Sayın Binali Yıldırım'ın Başbakan olduğu dönem itibarıyla zaman zaman yaptığı konuşmalarda gerçekten olumlu mesajlar aldığımızı iletmek isterim." diyen Aksakal, şöyle devam etti:

"Öncelikle muhalefetin yetersizliği konusunda ve muhalefeti hareketlendirici düşüncelerine tamamıyla katılıyoruz. Ülkenin tümünde, 81 ilinde her partinin yer alabilmesi noktasında, oralarda çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürmeleri konusunda da hükümetimizin ve parlamentonun gerekli yasal çalışmaları en kısa zamanda gerçekleştirmesini kendilerinden talep ettik."

Görüşmede, toplumsal barış sürecinin başlatılmasının önemine vurgu yaptığını aktaran Aksakal, geçmişte "Çözüm Süreci" adı altında bir çalışma başlatıldığını anımsatarak, "Bunun aşılması noktasında Sayın Başbakanın gerek partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında gerekse geçtiğimiz salı günü Meclis'teki parti grup toplantısında yaptığı konuşmadan olumlu mesajlar aldığımızı ve bu yaklaşımını önemsediğimizi kendisine ilettik." değerlendirmesinde bulundu.

"Türkiye pozitif bilim eğitimi almış bir kişi tarafından yönetiliyor"

Başbakan Yıldırım'ın, "Muhalefetin güç kazanması, seviyesinin yükselmesi, iktidarı da dinamik yapar." yönündeki görüşlerine tamamıyla katıldığını ifade eden Önder Aksakal, şunları kaydetti:

"Bu konudaki önerilerimizden bir tanesi, gerek ülkede yaşanan terör ortamının ortadan kaldırılmasına yönelik barajın tamamen sıfırlanması, örgütlenme ve parti kurma özgürlüğünün önünün açılması. Ayrıca siyasi partilere yapılan devlet yardımının da yeniden gözden geçirilerek, en azından devleti yönetmiş olan, topluma mal olmuş partilerin devletten destek alabilmesinin önünü açacak çalışmalara yönelik de değişiklik önerilerimizi de kendisine takdim ettik.

Son olarak Sayın Başbakan'a söylediğimiz bir husus da şudur, Türkiye gerçekten pozitif bilim eğitimi almış bir kişi tarafından, yani bir mühendis tarafından yeniden yönetiliyor. Bunun önemli olduğunu, Türkiye'nin önünü açmada büyük katkıları olabileceğini belirterek, son günlerde parlamentoda Uluslararası İşgücü Yasa Tasarısı'nda bazı hukuksuzlukların ve haksızlıkların ve sebep olacağı haksız rekabet ortamlarının ortadan kaldırılmasına yönelik kendilerinden talepte bulunduk. Kanunun tekrar gözden geçirilmesini istedik."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Yıldırım'ın DSP Genel Başkanı Aksakal'ı kabulü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN