Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FETÖ’nün finans ayağına operasyon

polisi 16 kişinin FETÖ imamı olan şahsa 1 milyon liralık himmet ödemesi yaptığını ve bu paraların örgüt için kullanıldığını saptadı. 15 kişi gözaltına alındı

Giriş Tarihi: 14.7.2016
FETÖ’nün finans ayağına operasyon
Fetullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) finans kaynağına bir darbe daha vuruldu. 2011'e ait para transferlerinin MASAK tarafından incelenmesi sonucu, himmet adı altında halktan zorla toplanan paraların, Bank üzerinden Balkan-Amerika Dernekleri Federasyonu'na (FEBA) aktarıldığı belirlendi. Bunun üzerine dün yapılan operasyonda 14 kişi gözaltına alındı.

16 KİŞİ 1 MİLYON GÖNDERDİ
FETÖ'nün himmet ağına 29 Mart'ta yapılan ilk operasyonda, aralarında örgütün "'daki kasası" H.H.Z.'nin de bulunduğu kilit isimler tutuklanmıştı. Başkent Eğitim Yayıncılık'ta muhasebeci görünen H.H.Z.'nin hesap hareketlerinden yola çıkan polis, çok sayıda şahıs ve şirket tarafından H.H.Z.'nin banka hesabına 3.5 milyon TL. himmet parası yatırıldığını saptadı. H.H.Z.'in ise bu paraları Bank Asya üzerinden Bulgaristan merkezli Amerika'da şubesi bulunan FEBA'ya aktardığı görüldü. FETÖ imamı H.H.Z.'ye himmet gönderen şahıslarla ilgili çalışma yürüten polis, 16 kişinin toplam 1 milyon TL transferi yaptığını, bu paraları da örgütün finansmanında kullanıldıklarını tespit etti. Düzenlenen 2. dalga operasyonda 8'i kadın toplam 15 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 12'sinin FETÖ'nün kurumlarında öğretmen olduğu, bir kadının Sincan Müftülüğü'nde vaiz, bir diğer kadının ise Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olduğu kaydedildi. Adresinde bulunamayan 1 kişi de aranıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ’nün finans ayağına operasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN