Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fetullah Gülen'in iade dosyası Adalet Bakanlığına gönderildi

Giriş Tarihi: 14.7.2016 18:16 Güncelleme Tarihi: 14.7.2016 19:25
Fetullah Gülen'in iade dosyası Adalet Bakanlığına gönderildi

Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PDY'ye yönelik ana soruşturmasının şüphelisi Fetullah Gülen'in iadesi için hazırlanan dosya, adli makamlarına iletilmek üzere Adalet Bakanlığına gönderildi

Cumhuriyet Başsavcılığınca "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY)" yönelik ana soruşturmasının şüphelisi Fetullah Gülen'in iadesi için hazırlanan dosya, adli makamlarına iletilmek üzere Adalet Bakanlığına gönderildi.

İade evrakında, Gülen'in kimlik bilgileri, suçlamalar, suç tarihleri ve yerleri, yüklenen suçlar için kanunda öngörülen ceza türleri ve miktarları ile Pensilvanya'daki adresinin yer aldığı öğrenildi. Ayrıca suçlamalara ilişkin açıklamalarda bulunulduğu belirtildi.

Dosyada, Fetullah Gülen'in "nitelikli dolandırıcılık", "resmi belgede sahtecilik", "iftira", "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama", "zimmet", "kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kaydedilmesi", "özel hayatın gizliliğini ihlal" ile "kişisel verileri hukuka aykırı kaydetmek" suçlarını işlediğine yer veriliyor.

"Suçun işlenişine ilişkin olgular" başlığı altında dosyada, "Şüpheli Fetullah Gülen'in kurup yönettiği cemaat, yargı, ordu, emniyet, bürokrasi içerisinde kadrolaşmıştır. Bu kadrolar dini istismar aracı olarak kullanmaktadır. Organizasyonu Fetullah Gülen yönetmektedir. Onun özel talimatları, yurt dışından özel kurye ile gelmektedir. Genel talimatları şifreli şekilde sohbet ve konuşma olarak yayınlanmaktadır. Ona bağlı örgüt üyeleri Türkiye'de her kurumda bulunmaktadır." ifadeleri yer alıyor.

FETÖ DAVASINDA BİR İLK

FETÖ/PDY'NİN GİZLİ PARA TRANSFERLERİNİN ŞİFRELERİ ÇÖZÜLÜYOR

Dosyada, söz konusu cemaatin sınav sorularını önceden elde ederek, mensuplarının devlet kurumlarına yerleşmelerini sağlandığı da kaydediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fetullah Gülen'in iade dosyası Adalet Bakanlığına gönderildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN