Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘ABD ve Avrupa vatandaşlığından daha değerli’

’ye sığınan Suriyeli tercüman Ahmed Al-Shehabi: vatandaşlığı ABD ve Avrupa ülkeleri vatandaşlığından daha kıymetli

‘ABD ve Avrupa vatandaşlığından daha değerli’
Savaştan kaçıp 'ye sığınan 3 milyon Suriyeli, Cumhuriyeti vatandaşlığını ABD ve Avrupa ülkeleri vatandaşlığından daha değerli görüyor.

'ÇOCUKLARIMIN GELECEĞİ BURADA'
İstanbul'da 2 yıldır yaşayan tercüman Ahmed Al-Shehabi, Suriyelilere vatandaşlık verilmesinin çok doğru bir karar olduğunu belirterek, "Birçok bilim adamımız daha ilk günden itibaren ABD ve Avrupa'daki birçok devletin vatandaşlığına geçti. Benim için Türk vatandaşlığı ABD ve Avrupa ülkeleri vatandaşlığından daha değerli" diyor. Akçakale kampındaki Suriyeli iki öğretmen ise vatandaşlık için birbirinden farklı düşünüyor. İngilizce öğretmeni Leyla Hamed, "Seve seve Türk vatandaşı oluruz. Asla geri dönmek istemiyorum" diyor. Kimya öğretmeni Semia Hindi ise "Suriye eğer düzelirse burada vatandaşlık alsam bile Suriye'ye dönüp orada yaşamak isterim" diye konuşuyor. Diş doktoru Abdullah İbrahim ise, çocuklarının geleceğini 'de gördüğünü ifade ediyor: "Suriye'nin durumu düzeleceğe benzemiyor. Hayatımızı kurmaya hakkımız var. Eğer vatandaşlık alırsam kendimi buraya ait hissederim."

'TÜRKİYE YARALARIMIZI SARDI'
Suriye'deki Cemmase aşiretinin lideri olan ve Suriye Hava Kuvvetleri'nde savaş pilotu olarak 21 yıl görev yapan Abdulkadir El Hıdır, eşiyle birlikte Harran'daki kampta yaşıyor. Hıdır, şifalı bitkilerden ilaç yapıp kamptaki hastalara veriyor. Savaş sırasında Rakka'da DAEŞ tarafından tutuklandığını anlatan Hıdır şöyle konuşuyor: "Arkadaşlarım cezaevini basıp beni kurtardı. 10 günde 100 kilometre yürüdük. Türkiye bize sahip çıktı. Yaralarımızı sardılar. Suriye'de Suriyelilerin kalmasını istemiyorlar, bu yaşananlar Batı'nın bir oyunu."

ARTIK GERİ DÖNEMEYİZ
Suriyeli muhalif gruplardan Sultan Murat Tümeni'nin siyasi büro sorumlusu Muhammed El Şemali, eşi ve 5 çocuğu ile birlikte Harran'daki kampta kalıyor. Savaş öncesi Haseke'de emniyet müdürlüğü yapan ve 2012'de Türkiye'ye gelen Şemali şöyle konuşuyor: "Türkmenler olarak vatandaşlığı istiyoruz. Çünkü özellikle Humus ve Hama'da yaşayanlar olarak bizim topraklarımıza dönmemiz artık çok zor. Hiçbir şey kalmadı, dönemeyiz artık."

SINIRLAR KALKAR
Mimar Aziz Hamdan, 3 yıldır Şanlıurfa'da yaşıyor. Suriye'de mimarlık ofisi vardı. Şu an işsiz. Savaş sırasında ilk olarak Ürdün'e gitmiş. Hamdan "Fakat Türkiye en iyisi. Burada vatandaşlık ve çalışma hakkı verilirse Avrupa'ya gitmeyi düşünmeyiz. Avrupa vatandaşı olmaktansa Türk vatandaşı olurum. Bizim tarihi bağlarımız var. Bize Türk vatandaşlığı verilirse Suriye ile Türkiye arasındaki sınırlar kalkar" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘ABD ve Avrupa vatandaşlığından daha değerli’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN