Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gazi Meclis’te çelik irade

FETÖ’cü hainlerin yağdırdığı Gazi Meclis dün dimdik ayaktaydı. Genel Kurul’da bir ilk yaşandı. ’de grubu bulunan 4 siyasi partinin imzasıyla darbeye karşı ortak bildiri okundu

Giriş Tarihi: 17.7.2016
Gazi Meclis’te çelik irade
FETÖ'nün darbe girişimi nedeniyle dün olağanüstü toplanan Meclis Genel Kurulu'nda 4 siyasi partinin imzasıyla darbeye karşı ortak bildiri okundu. Bildiriye Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve HDP adına da Grup Başkanvekili İdris Baluken imza koydu. Bildiri şöyle:

KINIYORUZ:
Gazi Meclis'e yönelik 15 Temmuz gecesi başlatılan ve 16 Temmuz sabahı etkisiz hale getirilen darbe girişimini ve Meclis'e yönelik saldırıları şiddetle kınıyoruz. Milletimiz, bütün dünyaya örnek olacak şekilde darbenin karşısında durmuş ve kanlı darbe girişimini engellemiştir. Cumhuriyeti'ni ve kurumlarını canı pahasına koruyan bu aziz millet her türlü övgü ve takdiri ziyadesiyle hak etmektedir.

MİLLETİNE LAYIK MECLİS:
bu aziz ve kahraman milletin temsilcisi olarak milletimizin verdiği yetkiyle ların ve kurşunların altında görevini ifa etmiş, bir kez daha milletine layık bir Meclis olduğunu göstermiştir. Meclisimiz tek yürek, tek vücut olarak büyük bir cesaretle darbeye karşı haysiyetli bir duruş sergilemiştir. Darbecilere gereken cevabı, dünyaya da gereken mesajı vermiştir. TBMM'nin, meşum darbe girişimine karşı sergilediği kararlılık, Türkiye'de demokrasinin daha da yerleşmesi ve gelişmesi adına da son derece değerlidir.

ÇELİK İRADEYİ BULACAKLAR:
Herkes bilmelidir ki, bugün olduğu gibi gelecekte de milletimize, millî iradeye, Gazi Meclis'e uzanacak her el, karşısında TBMM'nin çelikten iradesini bulacaktır. TBMM milletin demokrasiye sarsılmaz inancını yansıtmayı sürdürecektir. Meclisimizde bulunan tüm parti gruplarının darbe girişimine ortak bir tavır ve ortak dille karşı durmaları değerlidir ve tarihe geçecektir. Bu ortak tavır ve ortak dil, milletimizi ve millî iradeyi daha da güçlendirecektir.

TBMM TEK YÜREK:
TBMM tek yürek halinde görevinin başındadır. Milletin Meclisi, millete ve egemenliğine yönelik bu saldırıya girişenlere bedelini hukuk içinde en ağır şekilde ödetecektir. Türkiye'de hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağının en somut ispatı da işte bu ortak bildiridir. Dört parti olarak farklı görüşlerimiz olsa da hepimiz, tüm milletvekillerimizle, tüm teşkilatlarımızla, milli iradenin yanındayız, milli iradeye hep birlikte sahip çıkıyoruz ve ebediyen sahip çıkacağız.

EMANETİ YERE DÜŞÜRMEYECEĞİZ:
Milletin Meclisi ve milletvekilleri, milletin emanetini yere düşürmemiştir ve düşürmeyecektir. Bir kez daha demokrasimize, milletimize, milli iradenin tecelligâhı TBMM'ye saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Demokratik tepki sınırlarını aşan, ülkemize yakışmayan şiddet eylemlerinden uzak durulmasını halkımızdan rica ediyoruz.

MİLLETİN KALBİNE 7 BOMBA
FETÖ'cü hainlerin hedefi olan milletin kalbi, demokrasi mabedi Gazi Meclis'e 7 bomba isabet etti. Darbecilerin Kobra helikopteri ile Meclis bahçesine inme girişimine Meclis polisi engel oldu. Helikopterde 8 adet uzun namlulu silah olduğu, Meclis polisinin ise makineli tüfeklerle karşılık verdiği kaydedildi. Bir bomba Başbakanlık makamının bulunduğu koridora düştü ve en büyük zararı da buraya verdi. Başbakan'ın makam odasındaki saatin ise 03.40'da durduğu görüldü.

SIĞINAĞA İNDİLER
Meclis ana bina giriş kapıları, Başkanlık Divanı giriş kapısı, Genel Kurul salonu giriş kapıları, dış kulisin tamamı ile kampustaki binaların camları da atılan bombalar nedeniyle kırıldı ya da çok büyük zarar gördü. Vekiller bombalamanın şiddetinin giderek artması üzerine, önce kalorifer dairesine ardından sığınağa geçti. Başkan Kahraman ile beraberindekiler, sabaha kadar sığınakta kaldı. Saat 09.30 civarında güvenlik kuvvetlerinin uyarısından sonra sığınaktan çıkan parlamenterler, Meclis'teki hasarı bir süre inceledikten sonra Genel Kurul Salonu'na geçti. Bombalara hedef olan MİT, Genelkurmay, TBMM hattındaki acı bilanço karelere yansıdı.
Zübeyde YALÇIN-Evrin GÜVENDİK-Eda IŞIK-Hazal ATEŞ-Ali EKEYILMAZ
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazi Meclis’te çelik irade
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN