Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte darbeye ‘dur’ diyen demokrasi şehitleri

Ünlü reklamcı Olçak ile oğlu, gazeteci Mustafa Cambaz, köprüde ‘Ölürsem beni böyle hatırlayın’ diye fotoğraf paylaşan Halil Kantarcı ve niceleri, darbeye ‘Dur’ derken can verdi

İşte darbeye ‘dur’ diyen demokrasi şehitleri

Darbe girişiminde bulunmak amacıyla tanklarla sokağa çıkan ve devletin silahını milletin üzerine doğrultan darbeci grup, tankların üzerine yürüyen halka açtı. Milletin iradesine sahip çıkmak için sokaklara dökülenlerden birçok kişi, bu esnasında hayatını kaybetti. 28 Şubat döneminde 15 yaşındayken DGM tarafından hapse atılan Halil Kantarcı, AK Parti'nin seçim kampanyalarını yürüten Olçak ve 16 yaşındaki oğlu ile gazeteci Mustafa Cambaz da yaşamını yitirenler arasındaydı.

DARBEYLE HAPİS YATMIŞTI

HALİL KANTARCI:
1980 doğumlu Kantarcı, 28 Şubat'ın etkisini göstermeye başladığı 1995'te Milli Gençlik Vakfı üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklandı. DGM tarafından açılan dava sonucunda henüz 15 yaşındayken cezaevine konulan Halil Kantarcı, idama mahkûm edildi. 8 yıl hapis yattıktan sonra beraat eden Halil Kantarcı, önceki akşam darbeye direnmek amacıyla çıktığı Boğaziçi Köprüsü'nde darbe teşebbüsçüsü askerlerin kurşunuyla yaşamını yitirdi. Önceki gün cep telefonuyla kendisinin fotoğrafını çeken Kantarcı, akşam saatlerinde "Ölürsem beni böyle hatırlayın" diye fotoğaflı tweet attı. Kantarcı'nın daha sonraki mesajlarında kurşunların geldiğine dair bilgiler yeraldı. Gencecik yaşında darbe mağduru olarak hapis yatan Kantarcı, yıllar sonra darbeye karşı direnirken yaşamını yitirdi.

EROL OLÇAK:
Boğaziçi Köprüsü'nde yaşamını yitirenler arasında ünlü reklamcı Erol Olçak ve 16 yaşındaki oğlu Abdullah da vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Refah Partisi İstanbul İl Başkanlığı döneminden beri siyasi kampanyalarını yürüten Arter Reklam Ajans'ının sahibi Olçak, AK Parti'nin ismini bulan ve seçim kampanyalarını yürüten isim olarak biliniyordu. Üst üste kazanılan seçimlerde başarılı seçim kampanyalarını gerçekleştiren Olçak, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile tanışmasını geçtiğimiz yıllarda verdiği bir röportajda, "Sayın Erdoğan ile il başkanıyken tanıştım, 1993'te. İlk tanışmam bir nezaket tanışmasıydı, kalabalık bir ekiple. 1994'te büyükşehir belediye başkanı seçildikten sonra çalışmaya başladık, o gün bugün birlikte çalışıyoruz" diye anlatmıştı.

MUSTAFA CAMBAZ:
Darbe girişiminde bulunan vatan hainlerini protesto etmek amacıyla Çengelköy'de sokağa çıkan Yeni Şafak fotomuhabiri Mustafa Cambaz açılan ateş sonucu hayatını kaybetti. Yeni Şafak Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Şehidimiz Mustafa Cambaz'ın son mesajı" diyerek, Cambaz'ın "Başkomutan Erdoğan'ın isteği ve emriyle sokağa çıkıyoruz" tweetini paylaştı. Türkiye'nin camilerini de fotoğraflayan usta fotoğrafçı Cambaz, Batı Trakya Türklerindendi. Yurdun dört bir yanını karış karış gezerek, camileri, tarihi yerleri tanıtmak için uğraştı.

AĞABEY VARANK DA ŞEHİT

İLHAN VARANK:
Darbe girişimi sırasında yaşanan olaylarda hayatını kaybedenler arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başdanışmanlarından Mustafa Varank'ın ağabeyi İlhan Varank da vardı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde darbecilere karşı direnen İlhan Varank, açılan ateş sonucu hayatını kaybetti. Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. İlhan Varank, evli ve 2 çocuk babasıydı.

MEHMET KARAASLAN:
Diyarbakırlı 3 çocuk babası Mehmet Karaaslan (40), Taksim'de gümrükleme işi yapıyordu. Darbe girişiminin olduğu gece darbeciler tarafından açılan ateşte yaşamını yitirdi.

MUHAMMED AMBAR:
Ambar 39 yaşındaydı. 2 çocuk babasıydı. Darbeye karşı direnirken Boğaziçi Köprüsü'nde açılan ateşte hayatını kaybetti.

TAHSİN GEREKLİ:
37 yaşındaki Tahsin Gerekli, 5 çocuk sahibiydi. Tekstil işi yapan Gerekli, darbecilere karşı Vezneciler'de direnirken, FETÖ'cü hainlerin silahından çıkan kurşunla vuruldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte darbeye ‘dur’ diyen demokrasi şehitleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN