Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Jetlere engel oldular

Kazancılar üssünden kalkıp darbe girişimine destek vermeyi hedefleyen jetler, karşılarında sivil halkı buldu. 8 bin kişi, göğsünü siper etti, kepçelerle jetlerin kalkmasını önlemeye çal��ştı. Ağır silahlarla açılan te 11 kişi can verdi

Jetlere engel oldular
Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, darbe girişiminin merkezi konumunda olan Akıncı Üssü'ne ilişkin olarak önemli açıklamalarda bulundu. Ertürk, darbe girişimi sonrasında Kazan halkının üsten uçakların kalkmasını engellemek için büyük bir kahramanlık örneği gösterdiğini, ancak FETÖ'cü darbeciler tarafından açılan sonucu burada 11 kişinin yaşamını yitirdiğini, 55 kişinin de yaralandığını söyledi.

"8 BİN KİŞİ HAVA ÜSSÜNE GİTTİ"
Ertürk, "Kazanlılar kendi milletini vuran uçakların kalkmaması için piste girerek kendilerini bomba yüklü uçakların önüne attı. Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine milli idareye sahip çıkmak için Ankara'yı bombalayan Akıncı Mahallesi'ndeki 4'üncü Ana Jet Üssü'ne gittik. Biz oraya gidene kadar üsten 25 uçak kalkarken biz gittikten sonra 3 uçak kalkabildi. Kazanlılar Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı ruhuyla mücadele ederek bir kahramanlık destanı yazmıştır. Kazan halkı milli idareye sahip çıkmıştır" dedi. Ertürk sözlerini şöyle sürdürdü: "Kazanlılar, darbe girişiminin ardından çok sayıda uçağın kalktığı Akıncı Hava Üssü'ne gitti. Darbecilerin üsten kaldırdığı uçakların kalkışını engellemeye çalıştı. Kadın, yaşlı, çocuk demeden yaklaşık 8 bin vatandaşımız üssün önüne geldi. Kazanlılar buradan kalkarak Ankara'yı bombalayan uçakları durdurmaya çalıştı. Kazanlılar kendi milletini vuran uçakların kalkmaması için piste girerek kendilerini bomba yüklü uçakların önüne attı. Piste çıkmaya çalışan vatandaşlarımıza ağır silahlarla ateş ettiler. Camilerde sala okunurken camileri kurşunladılar. Kamyonlarını, traktörlerini, römorklarını üssün önüne çekerek pissin görüş alanını daraltmaya çalıştılar. Evlerinden getirdikleri saman balyalarını ateşe verdiler ve son çare olarak üssün elektriğini keserek üssü elektriksiz bıraktılar." Başkan Ertürk, sivil halkın üzerine açılan ateş sonucu 11 kişinin can verdiğini belirterek, "Ağır kayıplar verdik ancak Kazanlılar olarak gözleri yaşartan tüyleri diken diken eden bir kahramanlık destanı yazdık. Darbecilerden hesap sorulmasını ve kardeşlerimizin katillerinin bir an önce cezalandırılmasını istiyoruz" diye konuştu.

ORGENERAL AKAR DA ORADAYDI
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda, FETÖ'ye mensup hainler tarafından alıkonuluyordu. Org. Akar buraya düzenlenen operasyonla kurtarıldı.

MEHMETÇİK: BEN KİMSEYE ZARAR VEREMEM ANNE
Darbe girişimi duyulduğu anlarda bir anne, asker oğlunu aradı. Aralarındaki görüşme, Mehmetçiğin FETÖ'cü hainler tarafından suça nasıl alet edildiğini ortaya koydu. İşte o görüşme:
Dışarıda mısın oğlum?
- Evet anne dışarıdayız tüm mühimmat. Çok büyük hataydı gelmek, çok cahillik var. Önceden planlanmış sanki, tankları da çıkardılar. Ben kimseye zarar veremem anne. Çok oyun oynanıyor çok. Ne yapacağız böyle, inşallah kısa zamanda çözülür. Siz iyi misiniz, dışarısı nasıl?
Vatan'dayız, halk ayaklanması var.
- Süper devam edin
Senin durumun nasıl oğlum?
- İçimizde hainler var bize yanlış emir verdiler, insanların uzerine yürüttüler, son anda araçlara bindik. Çok zor geceydi. Bu FETÖ muhabbeti öldürdü bizi ya alsınlar şunları içeri mahvolduk. Tugaya giden tüm askerleri tutukluyorlarmış ama bana bişey olmaz herhalde.
İfade alırlar, gerekirse gelirim oğlum telaşlanma.
- Çardak havaalanı halk tüm girişleri kapattı sabaha kadar tutarlar bizi burada.
Sakin otur kimseye silah doğrultma. Bir şey olursa, halka ya da polise sığın.
Kandırıldık. Ama ben hep sezdim. Bize arabalarla turlayacağız denildi. Ben saçmalık dedim. Sonra gece 02.30 demişlerdi. 10.30'da telefon geldi. 11.00'de intikale çıkın arabalarla 27 kilometre gidip geri dönecektik. Yalana bak. Sonra darbe muhabbetini duyduk. Gerçek mermi taşıtmaya başladılar. Eyvah dedim o an, silahıma baktım ve dua ettim. İnsanlar sakin, artık herkes sokakta, askerler geri çekildi, şu an güvendeyiz anne.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Jetlere engel oldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN