Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Vesayeti asla kabul etmemeliyiz’

Giriş Tarihi: 17.7.2016
‘Vesayeti asla kabul etmemeliyiz’
Olağanüstü oturumda 4 partinin liderleri demokrasi tarihine geçecek sözlerle birlik mesajları verdi:
TBMM Başkanı İsmail Kahraman: Milletimize bu acıyı yaşatanlar elbette müstahak oldukları cezaya çaptırılacaklardır. 'nin ilerleme, kalkınma ve güçlenme yolunda harcayacağı insan kaynaklarını, maddi ve manevi güç ve birikimini, potansiyelini ve müktesebatını iç çekişmeler, kavgalar ve güvenlik sorunlarıyla heba etmesini sağlamak isteyenler vardır. Bir yabancı güce, işgalciye saldırıyormuş gibi halka saldırılmıştır. Egemenlik herhangi bir zümreye, bir silahlı güce ait değildir. Egemenlik millete aittir. Bunu toplum haykırmıştır. Demokrasiyi benimsemiştir, özümsemiştir.

HALK DİRENME HAKKINI KULLANDI
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Olay doğrudan bir darbe girişimidir. Cumhuriyetimize, demokrasimize tarihsel birikimimize yapılmış açık bir saldırıdır. Demokrasiye saldırıyı açık yüreklilikle grubum adına, bize oy veren bütün kitleler adına, Cumhuriyeti yurttaşları adına açıkça lanetliyoruz. Dün halkımız meydanlara çıktı, darbeye karşı direnme hakkını kullandı. Anayasa ve hukukun dışına çıkanlar bunun bedelini mutlak ödemelidir. Önümüzde çok kritik bir dönem olduğunu kabul etmeliyiz. Bu dönemi soğukkanlılıkla hukuk içinde kalarak atlatmamız gerekir. Gerilimi tahrik edecek ve teşvik edecek üslup ve girişimlerden kaçınılmalıdır.

DEMOKRASİ UÇURUMDAN DÖNDÜ
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: Türkiye'mizin diz çökmesi, omurgasının kırılması için şerefli Türk ordusunun içine sızmış bir avuç düşman işbirlikçisi ortalığa çıkmıştır. Türk milleti tam kalbinden hançerlenmiştir. Bu şerefsiz kalkışma, bu karanlık darbe girişimi yalnızca seçilmiş hükümet veya milletvekillerini değil, Türk milletinin tamamını hedef almıştır. Aslında dün gece yaşananlar darbe teşebbüsü olduğu kadar aynı zamanda kalleş ve kanlı bir terör saldırısıdır. Bu saldırı Türk askerinin içinden devşirilmiş, kandırılmış, aklı çelinmiş veya buna çoktan teşne küçük bir grup tarafından icra edilmiştir. Demokrasi uçurumdan dönmüştür.

DARBE KOMİSYONU KURULSUN
HDP Başkanvekili İdris Baluken: Darbe girişimini en sert şekilde lanetliyoruz. Askeri, sivil darbenin hiçbir meşru gerekçesi olamaz. Darbe sürecini tüm ayrıntıları ile ortaya çıkaracak her türlü bilgi belgeye ulaşmaya yetkili, her partiden eşit katılımlı komisyon kurulsun.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Vesayeti asla kabul etmemeliyiz’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN