Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FETÖ elebaşı Gülen'in iadesine yasal engel kalmadı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in, ile ABD arasında suçluların iadesi anlaşmasında yer alan, "Bir devlet başkanına veya hükümet başkanına veya aile üyelerinden birine karşı işlenmiş veya işlenmeye teşebbüs edilmiş bir suç, siyasi nitelikte bir suç sayılmayacaktır" maddesi uyarınca 'ye iade edilmesi gerekiyor.

Giriş Tarihi: 18.7.2016 15:14
FETÖ elebaşı Gülen'in iadesine yasal engel kalmadı

FETÖ'nün Türkiye'de başarısız darbe girişiminin ardından tüm gözler, elebaşı Gülen'in Türkiye'ye iade edilip edilmeyeceğine çevrildi.
İki ülke arasında 7 Haziran 1979 tarihinde imzalanan, 1 Ocak 1981'de yürürlüğe giren "Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye Cumhuriyeti Arasında Suçluların İadesi ve Ceza İşlerinde Karşılıklı Yardım Anlaşması", suçluların iadesiyle ilgili hükümleri düzenliyor.

DEVLET BAŞKANINA YÖNELİK SUÇ İADE SEBEBİ

Buna göre, "Bir devlet başkanına veya hükümet başkanına veya aile üyelerinden birine karşı işlenmiş veya işlenmeye teşebbüs edilmiş bir suç, siyasi nitelikte bir suç sayılmayacaktır" ibaresi, elebaşı Gülen'in artık siyasi bir suçlu olarak değerlendirilemeyeceğini ortaya koyuyor.

DARBE GİRİŞİMİ YASAL GEREKÇELERİ BOŞA ÇIKARIYOR

Bugüne kadar iade edilmeme sürecinde sık sık "siyasi görüşlerine" atıfta bulunulan FETÖ elebaşı Gülen'in "başarısız bir askeri darbe girişiminin lideri" olması, artık yasal zeminde iadesinin önündeki yasal gerekçeleri boşa çıkarıyor.

ANKARA-WASHİNGTON HATTINDAKİ TRAFİĞİN HIZ KAZANACAK

Meşru bir hükümete ve devlet başkanına darbe girişimi nedeniyle hakkında sadece "siyasi görüş farkı" muamelesi yapılamayacak olan Gülen'in iadesiyle ilgili Ankara-Washington hattındaki trafiğin hız kazanması bekleniyor.

O ZATI BİZE TESLİM EDİN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, FETÖ'nün başarısız darbe girişiminin ardından ABD yönetimine seslenerek, "O zatı artık bize teslim edin" çağrısında bulunmuştu.

DOSYASI ABD ADLİ MAKAMLARINA GÖNDERİLDİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması"na (FETÖ/PDY) yönelik ana soruşturmanın şüphelisi Fetullah Gülen'in iadesi için hazırlanan dosya, birkaç gün önce ABD adli makamlarına iletilmek üzere Adalet Bakanlığına gönderildi.

SUÇ DOSYASINDA YOK YOK

Dosyada, FETÖ elebaşı Gülen'in "nitelikli dolandırıcılık", "resmi belgede sahtecilik", "iftira", "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama", "zimmet", "kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kaydedilmesi", "özel hayatın gizliliğini ihlal" ile "kişisel verileri hukuka aykırı kaydetmek" suçlarını işlediğine yer verilmişti.

TÜRKİYE'DE HER KURUMDA

"Suçun işlenişine ilişkin olgular" başlığı altında dosyada, "Şüpheli Fetullah Gülen'in kurup yönettiği cemaat, yargı, ordu, emniyet, bürokrasi içinde kadrolaşmıştır. Bu kadrolar dini istismar aracı olarak kullanmaktadır. Organizasyonu Fetullah Gülen yönetmektedir. Onun özel talimatları, yurt dışından özel kuryeyle gelmektedir. Genel talimatları şifreli şekilde sohbet ve konuşma olarak yayınlanmaktadır. Ona bağlı örgüt üyeleri, Türkiye'de her kurumda bulunmaktadır." ifadeleri yer almıştı.

HUKUKİ SEYİR NASIL İŞLEYECEK?

Tüm bu suçlamalara ek olarak darbeye teşebbüs suçlamasıyla FETÖ elebaşının ABD'den iadesini isteyecek Türkiye, açık yasal zemini olan bu sürecin nasıl bir hukuki seyir izleyeceğini yakından takip edecek.

FETÖ'CÜ HAİNLER MİT'E BÖYLE SALDIRDI

13 FETÖ'CÜ TERÖRİST TUTUKLANDI

FETÖ SEVİCİ MEDYA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ elebaşı Gülen'in iadesine yasal engel kalmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN