Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Isparta Valisi'nden destansı sözler

Isparta Valisi Şehmus Günaydın'ın, darbe girişiminde Isparta Garnizonu'ndan çıkan otobüsler için gerekirse yakılması talimatı vermesi telsiz görüşmelerine yansıdı..

Giriş Tarihi: 19.7.2016 01:51
Isparta Valisi'nden destansı sözler

Isparta'da darbe girişimi akşamında kışladan çıkış yapan araç konvoyunun önü polis ekipleri tarafından kesildi. Olay sırasında Vali Şehmus Günaydın'ın, geri dönmemeleri halinde otobüslerin yakılacağı yönündeki talimatı polis telsizine yansıdı. Darbe girişiminin meydana geldiği 15 Temmuz gecesi Isparta- Eğirdir yolu üzerinde bulunan İç Güvenlik Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanlığı'ndan saat 00.30 sıralarında servis araçlarıyla çıkış yapan konvoyun önü Atabey Kavşağı'nda çevik kuvvet ekipleri tarafından kesildi. Araçtan inen üst rütbeli asker, Emniyet Müdür Yardımcısı Kamuran Koç ile görüştü.

GEREKİRSE OTOBÜSLERİ YAKIN
Emniyet Müdür Yardımcısı Koç, rütbeli askerden geri dönmelerini istedi ve bunun üzerine araçlar geri döndü. Ertesi gün düzenlenen basın toplantısında konuya açıklık getiren Vali Şehmus Günaydın, kışladan çıkan konvoyun emniyet güçleri tarafından durdurulmasıyla ilgili, "Eğirdir'deki olumsuz durumlara karşı 'otobüsleri yakın' emrini ben verdim. Ve gerekirse yine vereceğim. Buradan darbeye karışacak kişilerin sevk edileceği otobüsler haber verilmişti" dedi. Yaşananların ardından Vali Günaydın'ın talimatı üzerine olayı takip eden İl Emniyet Müdür vekili Alper Aygün ile konvoyun durdurulması operasyonunun başında yer alan diğer Emniyet Müdür Yardımcısı Kamuran Koç arasında geçen telsiz konuşmaları ortaya çıktı.

TELSİZ KONUŞMASI ŞU ŞEKİLDE GELİŞTİ:

- A.A: Bu emri hem ben veriyorum hem 1910 (vali) emridir. Kesinlikle vur emri istasyonlarımız için geçerlidir. Kesinlikle otobüsler yakılacak. Sayın 1910'nun talimatıdır. Mukavemet gösterene aynı şekilde karşılık verilecek.
- K.K: Doğrudur talimat anlaşıldı. Ayrıca 2020 merkez.
- M: Merkez dinlemede efendim
- K.K: Merkez, kesinlikle bireysel davranış olmayacak. Birim amirlerinin emir ve talimatıyla hareket edilecek. Birim ve ekip amirleri, telsiz ve telefonlara ilk seferde cevap verecek şekilde görev başında olacak.

.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Isparta Valisi'nden destansı sözler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN