Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Darbeciler 3 metrekarelik karanlık hücrelere atılacak

Kanlı darbe girişiminde bulunan FETÖ’cü vatan hainleri, özel “darbe mahkemesi”nde yargılanacaklar. Ömür boyu ışık görmeyen hücrelere konulacaklar

Giriş Tarihi: 20.7.2016
Darbeciler 3 metrekarelik karanlık hücrelere atılacak
MİLLİ Güvenlik Kurulu ve hemen arkasından yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısında alınması beklenen önlemlere ilişkin detaylar ortaya çıkmaya başladı. Devletin zirvesinde 13-15 maddelik bir önlemler paketi masaya yatırılacak. Bunlar arasında, darbecilerin özel "darbe mahkemesinde" yargılanmasından, ömür boyu ışık bile görmeyen hücrelerde kalmalarına kadar düzenlemeler içeren özel bir yasa çıkartılması, Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıkları dahil tüm askeri binaların şehir dışına çıkartılması, Genel Komutanlığı'nın kapatılıp kır polisine dönüştürülmesi gibi başlıklar da yer alıyor.

ÖZEL YASA, ÖZEL MAHKEME
Başbakan Binali başkanlığında önceki gün toplanan Bakanlar Kurulu'nda FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi, süreçte yaşananlar ve bundan sonra atılması gereken adımlar masaya yatırıldı. Bakanlar Kurulu'nda yaşanan süreç için "Aslında yaşananlar bir savaş. Savaşın da özel koşulları vardır" yorumu yapıldı. Darbecilerin nasıl yargılanacağı üzerinde duruldu. Yapılması planlananlar şöyle: "Darbeciler özel bir mahkemede yargılanacak. Yargılamaya ilişkin özel bir yasa çıkarılması gündemde. Yasada, yargılama usulleri, darbecilere verilecek cezalar, kalacakları cezaevlerinin koşullarına kadar her türlü ayrıntı yer alacak. Yargılamaların hızlı yapılmasını sağlayacak hükümler de yer alacak."Darbeciler için özel hapishaneler inşa edilmesi de tartışılıyor. Bunlar 3 metrekarelik hücre tipi inşa edilecek. Işık almayacak ve içinde sadece yatak ve tuvalet bulunacak. Cezaevleri şehirlere dağıtılacak. Yapımlarına da hızla başlanacak. Genelkurmay Başkanlığı, kuvvet komutanlıklar başta olmak üzere tüm şehirlerde, şehir içinde garnizondan en küçük askere binaya kadar hepsinin şehirlerin dışına taşınması görüşü benimsendi. Jandarma Genel Komutanlığı'nın kapatılması, bunun yerine kır polisi kurulması da Bakanlar Kurulu'nda ele alınan önlemler arasında yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbeciler 3 metrekarelik karanlık hücrelere atılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN