Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de tutuklu sayısı 48'e ulaştı

'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan 55 den 45'i daha tutuklandı.

Giriş Tarihi: 20.7.2016 12:10

12. Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı ile 2. Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığına yönelik operasyonlarda gözaltına alınan ve Malatya'da yakalanan 52 i personel, emniyetteki işlemlerin ardından Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi.

Askerler, buradaki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi.

Savcılıkça ifadelerinin alınmasının ardından zanlılardan 5'i serbest bırakıldı. Mahkemeye sevk edilen 47 askerlerden 45'i tutuklanırken 2'si serbest bırakıldı. Serbest bırakılan zanlıların, darbe girişimcilerinin talimatlarına uymayı reddeden askeri personel olduğu belirtildi.

Mahkeme sırasında zanlıların aileleri adliye çıkışında bekledi. Gözaltına alındıklarında üzerilerinde askeri üniforma bulunan zanlıların sivil kıyafet giymesi için ailelerinden giysileri istendi.

Tutuklanan askerlerin sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Ankara'daki Sincan Cezaevine gönderileceği belirtildi.

Darbe girişimi sırasında Kayseri'deki 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığından izinsiz havalanan 8 askeri nakliye uçağından 7'si Malatya'ya inmiş, biri Kayseri'ye dönmüştü. Siirt, Şırnak, Hatay ve Denizli'nin Çardak ilçesinden asker takviyesi yaparak darbe girişimine destek vermek istedikleri belirlenen 39 asker Malatya'da yakalanarak Kayseri'ye getirilmiş, 16 asker de daha sonra 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı ile 2. Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığına yönelik operasyonlarda gözaltına alınmıştı.

Darbe girişiminin amacına ulaşması durumunda "Kayseri sıkıyönetim komutanı" olarak görevlendirileceği öne sürülen Kayseri Garnizon Komutanı Hava Pilot Tümgeneral İsmail Yalçın ile Jandarma Bölge Komutanlığı Kurmay Başkanı Albay Emre Fırat ve 22. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı Harekat Komutanı Albay Erhan Baltacıoğlu olmak üzere 3 kişi daha önce tutuklanmıştı.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayseri'de tutuklu asker sayısı 48'e ulaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN