Eli değil ayağı öpülesi bir halk

Giriş Tarihi: 21.7.2016
Eli değil ayağı öpülesi bir halk

Etimesgut Zırhlı Tümen’de gözaltına aldığı cuntacı askerlerle 200 tanka el koyan Binbaşı Dedebağı SABAH’a konuştu: Cuntacı komutanlar sahte planları yaptı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde bulunduğu 15 Temmuz gecesinde, Etimesgut Zırhlı Birlikler Tümen Komutanlığı'ndan hareket etmeye çalışan 200 tankın dışarı çıkmasını önleyen kahraman Binbaşı Dedebağı o gece yaşananları SABAH ve aHaber'e anlattı. Tuğgeneral Ahmet Bircan Kırker ve cuntacıları derdest eden kahraman Binbaşı Barış Dedebağı o gün yaşananları anlattı:

HABERİ 23.48'DE ALDIM
"Kardeşim saat 23.48'de aradı. Olayı anlayınca şok içerisinde son kararı verdiğimde eşim 'gitme, bir şey olur', kızım 'baba' filan dedi. Onlara şunu söyledim: 'Ben bu memleketin ekmeğini eteğinizin altına saklanmak için mi yedim?" dedim. Helallik alıp ebdest aldım, cevşenimi taktım, iki rekat namazımı kıldım, ımı teçhizatımı kuşandım ve sivil kıyafetle evden çıktım.

TÜMENE O SOKTU
Tümen'in kapısına geldiğimde benim içeri girmemi Binbaşı İsmail sağladı. İçeride iri yarı bir ayı (darbeci yarbayı kastediyor) ve onun etrafında 6-7 köpeği vardı. 'Bu kim niye girdi' diye etrafa sormaya başladı. Tümenin disiplin subayı olduğum söylenince albay beni ittirmeye başladı. Silahımı istedi vermedim. Ben de silahımı çekerek ilk başta onlara değil havaya doğrulttum. Kendimi nizamiyeden dışarı attım. Bu sırada çatışma başladı.

AYAĞI ÖPÜLESİ HALK
Kendimi nizamiyeden dışarı atıp halkın içine girince halk beni önce darbeci zannederek, linç etmeye kalktı. Canları sağ olsun haklarıdır. Çünkü kim kimdendir bilmiyorlardı. Bu halk eli değil ayağı öpülesi bir halk. Ardından tümenin etrafını dolaştık. Biz bunları yaparken halk beni darbeci sanmasın diye polis yeleği giydirdiler.

HEPSİNİ KAYDA ALDIK
İçeri girdik bunları gözaltına aldık. Her kim hangi askeri, ne gerekçeyle gözaltına aldıysa tek tek sorduk kim neden gözaltına alındı diye ve hepsini kayda aldık. Yoksa hepsi kıvıracak.

BUGÜN İSTİFA ETTİM
Dedebağı, "Bugün bu konuşmaları yapabilmek için dün itibarıyla istifamı verdim. Bir vatandaş olarak konuşuyorum. Allah lütfetti sembol haline geldim" dedi. 1974 Eskişehir doğumlu. Dedebağı, 24 yıl görev yaptı. Etimesgut Zırhlı Birlikler Tümen Komutanlığı'nda işlem subayı olarak görev yapıyordu.

'O DÜĞÜNLER SAHTE'
Dedebağı, bazı üst rütbeli komutanların davetleri nedeniyle, "darbe girişiminde bulunmadığı" yönündeki iddialara ilişkin de çarpıcı açıklamalarda bulundu. Dedebağı, "Tümen komutanı o gün birçok generalin bulunduğu Ankara'da bir düğüne gitmiş. Sahte düğünler planlanmış. Oyun içinde oyun. Daha sonra komutana görevden alındığı tebliğ ediliyor ve düğünden çağrılıyor. Komutan derdest edilerek gönderiliyor. Sahte emirler oluşturulmuş, sahte mesajlar çekilmiş. Sonra birliğin yönetimine el koyuyorlar" dedi.

'İYİDİL BANA SİLAH ÇEKTİ'
Darbe girişimi kapsamında tutuklanan Kara Kuvvetleri EDOK Muhabere Komutanı Korgeneral Metin İyidil ile o gün görüştüklerini söyleyen Dedebağı, "Tümende bana 'Metin paşa ile görüş' dediler.' Ben de diyorum gözaltında olan askerleri polise vermesini isteyeceğim vermezse onunla da çatışacağım onu da tutuklayacağım. Verirse emrine gireceğim" dedi. Dedebağı, "Korgenerali (İyidil) karşımda görünce ilk anda ne yapacağımı bilemedim. O beni görünce silah çeker gibi oldu. Dedim ki komutanım özel görüşebilir miyiz? Orada direnç göstermedi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eli değil ayağı öpülesi bir halk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN