Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den BM'ye OHAL güvencesi!

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Türk hükümet yetkililerince 'deki olağanüstü hal (OHAL) ilanıyla ilgili kendisine güvence verildiğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 22.7.2016 01:50
Türkiye'den BM'ye OHAL güvencesi!
BM Genel Sekreter Sözcülüğünden yapılan açıklamada, BM Genel Sekreteri Ban'ın 'deki OHAL'e ilişkin düşünceleri aktarıldı.

Genel Sekreter Ban, 'de 15-16 Temmuz darbe teşebbüsünün sorumlularının ortaya çıkarılması için soruşturma ve kovuşturmanın yapılacağı bu süreçte hukukun üstünlüğüne bağlılık konusunda üst düzey Türk hükümet yetkilileri tarafından kendisine güvence verildiğini kaydetti.

Ban, bu güvencenin özellikle OHAL ilanı ve yaygın şekilde devam eden tutuklamalar, gözaltılar ve işten uzaklaştırmalar sonrasında verilmesinin önemli olduğunu belirtti.

Genel Sekreter Ban, Türk yetkilileri verilen güvenceye tutarlı olarak, 'nin uluslararası yükümlülüklerine uygun şekilde anayasal düzene ve uluslararası insan hakları hukukuna tamamen uyulmasını sağlamak için ellerinden geleni yapmaya çağırdı.

Ban, bu çağrının, ifade özgürlüğü, hareket ve barışçıl toplanma özgürlüklerini, yargı ve hukukun bağımsızlığını ve yargı sürecine bağlılığı da içerdiğini belirterek, OHAL altındaki bu süreçlerin tam şeffaflık içinde yürütüleceği umudunu vurguladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'den BM'ye OHAL güvencesi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN