Bakan açıkladı: Darbeciler orada yargılanacak!

Adalet Bakanı , canlı yayında darbe girişimi davasının duruşmalarının 'nın Sincan ilçesinde görüleceğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 22.7.2016 12:39
Bakan açıkladı: Darbeciler orada yargılanacak!

Adalet Bakanı , CNN TÜRK Temsilcisi Hande Fırat'ın sorularını yanıtladı.

Darbe girişimini saat 22.00'den sonra haber aldığını açıklayan Bozdağ, "O gün akşam 22.00'yi biraz geçerken, müsteşarım aradı. Uçaklar uçuyor, bir hareketlilik var dedi. Ben de yetkilileri aramaya başladım. Bir kısmına ulaşamadım. Sayın Başbakan'a ulaştım, onunla konuştuk, bir darbe teşebbüsü olduğunu ifade ettiler. Sonra oğlumla beraber evden çıktık" dedi.

Bozdağ'ın canlı yayınında öne çıkan açıklamaları şöyle:

- Kanun hükmlünde kararname (KHK) çıkararak bütün konuları onun içinde tanzim etmeyi planlıyoruz KHK çalışması bitmek üzere

YARGILAMALAR SİNCAN'DA GÖRÜLECEK

- Çok ciddi sayıda gözaltı, tutuklama var. Bu davaların görülmesi ve duruşma salonlarını bizim düşünmemiz gerekiyor. Ankara'daki duruşma salonlarında bunların görülmesi imkanı yok. Bizim büyük bir alana ihtiyacımız var. Bakanlık olarak tedbir aldık. Yargılamaların yeri Sincan tarafında. Yargılamaların sağlıklı yapılabilecek bir mekanı oluşturmaya ihtiyacımız var. Özel bir mahkemeye gerek yok. Darbe teşebbüsünde bulunanların hangi ağır ceza yargılayacak belli. Bu yargılamalar uzun süreceği için bu mahkemelere başka iş verilmeyebilir. Bunun üzerinde HSYK çalışacaktır. Hızla karara bağlanması için gerekli tedbirler alınacaktır

- Gözaltı süresi ilk etapta 7-8 gün olup, gerekli olduğunda uzatılması şeklinde düşüncemiz var

- Bir kısmı gözaltına alınamadı, bir kısmının yurt dışına kaçtığı söyleniyor

GÜLEN'İN İADESİ; OLUMLU NETİCE ALACAĞIZ

"BİZZAT ABD'YE GİDEBİLİRİM"

- Gülen ile ilgili acil tutuklama talebi için delil istedi, Adalet Bakanlığı bugün gönderecek. Gülen'in iade süreci için bizzat ABD'ye gidebilirim. ABD Gülen'in iadesi konusunda bugün farklı bir noktada, olumlu açıklamalar var. ABD de bu girişimin Fethullah Gülen'in talimatıyla yapıldığını biliyor.

- İdam cezası için bir değerlendirme yapılacaktır ama nasıl adım atılır bu değerlendirmede ortaya çıkar. Bir değerlendirme yapılacaktır ama nasıl adım atılır bu değerlendirmede ortaya çıkar.

- Hükümet İmralı'da gerekli tedbirleri aldı. Öcalan'ın güvenlik ve sağlık sorunu yok.

ASKERİ OKULLAR KAPATILACAK MI YOKSA MEB'E Mİ BAĞLANACAK

-Bu detaylara izninle girmemeyim. Tüm detaylar ilgili bakanlıklar tarafından değerlendiriliyor. Değerlendirmeler devam ederken benim bir yorum yapmam doğru olmaz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan açıkladı: Darbeciler orada yargılanacak!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN