Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Askeri okullara kilit

Giriş Tarihi: 23.7.2016
Askeri okullara kilit

(MEB) FETÖ’cü cuntacıların 15 Temmuz darbe girişiminin ardından terör örgütünün yuvalandığı askeri liseleri kapatma kararı aldı

İstanbul'daki Kuleli Askeri Lisesi, İzmir'deki Maltepe Askeri Lisesi ve 'daki Işıklar Lisesi'ne kilit vurulacak. Okullar 'de çıkarılacak Kanun Hükmünde Kararname'yle (KHK) kapatılacak. Askeri liselerde okuyan öğrenciler 'na bağlı okullara nakledilecek. FETÖ'ye bağlı olduğu tespit edilen Türkiye genelindeki yaklaşık bin okula MEB el koyacak.

KANITLAR KAPATTIRIYOR
Askeri liselerin daha önce Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlanacağı iddia edilmişti. Ancak 15 Temmuz gecesinden sonra özellikle Kuleli ve Işıklar askeri liselerinde FETÖ terör örgütünün söz sahibi olduğu gerçeğinin ortaya çıkmasıyla tamamen kapatılma kararı alındı. Darbe soruşturması kapsamında tutuklanan Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar'ın yaveri piyade yarbay Levent Türkkan'ın ifadeleri Bursa'daki Işıklar Lisesi'nde Paralel Yapı'nın hâkim olduğunu kanıtlamıştı. Türkkan 1989'da askeri lisenin giriş sınavları sorularının "Ağabey" dediği FETÖ/PDY üyesi tarafından kendisine verildiğini itiraf etmişti. Askeri liselerde halihazırda okuyan öğrencilere ise daha önce kapatılan FETÖ/PDY'ye bağlı özel okullardaki öğrenciler için geliştirilen formül uygulanacak. Askeri lise öğrencileri Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullara yerleştirilecek. Öğrenciler sivil okullarda eğitimlerine devam edecek.

BİN ÖZEL OKUL LİSTEDE
Milli Eğitim Bakanlığı, FETÖ darbe kalkışması sonrası başlattığı soruşturmada 524 özel okulu kapatmıştı. Bu okullara ek olarak yaklaşık bin okula da el konulacak. FETÖ'ye bağlı olduğu tespit edilen bu okullar tamamen MEB'in kontrolüne girecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Askeri okullara kilit
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN