Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Demokrasi nöbetinde 7’nci gün

Giriş Tarihi: 23.7.2016
Demokrasi nöbetinde 7’nci gün

’dan Çorum’a, ’dan ’a kadar yüz binler meydanları doldurmaya devam ediyor. Van’da 150 metrelik bayrağın açıldığı yürüyüşe 15 bin kişi katıldı

Bir haftayı dolduran demokrasi nöbetleri yurdun dört bir yanında coşkuyla sürüyor. Önceki akşam da bayrağını alan, demokrasiye sahip çıkmak için meydanlara akın etti.

400 MUHTAR DA KATILDI
, Elazığ, Bingöl, Mardin, Siirt, Batman ve Şırnak'ta vatandaşlar ellerinde bayraklarla önceki akşam da meydanları doldurdu. Muş'ta, meydanlarda toplanan FETÖ'nün askeri darbe girişiminin püskürtülmesi nedeniyle şükür namazı kılıp dua etti. Van'da 150 metre Türk bayrağı açılan yürüyüşe ise 15 bin kişi katıldı.
Diyarbakır'da halk meydanları terk etmezken, cuntacıların şehit ettiği polis ve siviller için dualar edildi. Şanlıurfa'da da "Seccadeni al gel" etkinliğinde bir araya gelen vatandaşlar, darbe girişimine tepki olarak namaz kıldı. Gaziantep'te ise 400 muhtar, demokrasi nöbetine katıldı.
Çorum'da tüm siyasi partilerin milletvekilleri ve temsilcileri demokrasi nöbetinde buluştu. Sivas'ta demokrasi nöbeti sağanak yağış altında sürdü. Garnizon ve İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Gökhan Şahin'in de katıldığı Kilis'teki nöbete mehter takımı da destek verdi. 'daki nöbete ise Çukurova Özürlüler Derneği üyeleri de katıldı.
'da nöbete katılan Ebubekir Gövez, "Başkomutanımız'ın emri ile buradayız, onun vereceği 2'nci bir emre kadar da burada olacağız" dedi. Sakine Bozyel ise; bayrak, millet, Cumhurbaşkanı için alanlarda olduklarını, sonuna kadar da burada olacaklarını söyledi.
Diyarbakırlı Aziz Şahin (65), Cumhurbaşkanı Erdoğan'a destek vermek ve darbe girişimine karşı durmak için alanda demokrasi nöbeti tutuklarını ifade ederken, bir kazada kırılan koluna rağmen nöbete gelen Abdülhakim Açar (22) ise "Bu meydanda bulunmaktan gururluyuz" dedi.
Fransa'dan tatil için kendisi gibi tıp doktoru olan eşi Brigitte Djlelati ile Manisa'ya gelen ve "demokrasi nöbeti"ne katılan Ratib Djlelati, "15 gün daha kalacağız ve bu süreçte her akşam meydanlara geleceğiz" diye konuştu.

YARALIYKEN, BİR DAHA VURDULAR
Darbecilerin dehşet saçtığı 15 Temmuz gecesi, F-16'lara engel olmak isteyen Kazan Belediyesi meclis üyesi Derya Ovacıklı da Akıncı Üssü'ne gitti. Yaralı yatarken darbeci askerler tarafından ikinci kez kurşunlanan Ovacıklı, o anı aHaber'e anlattı: "Yanımda mavi gömlekli bir genç vardı. 'Mavi gömlekliye ateş edin' emrini duydum. Gencimizin üzerine atladım. İlk kurşunu sağ bacağıma yedim. Canilerden biri yanıma geldi. 'Yaralıyım' dedim. Sağ bacağıma ateş etti. Bacağım parçalandı. gördüm. Ayağım vatana feda olsun." Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da saldırının ardından Ovacık'lı telefonla aradığı öğrenildi.

Hüseyin KAÇAR-Murat YILDIRIM-Abidin YEL-Ali ALTUNDAŞ-İhsan TUNÇOĞLU-Tarık YILMAZ-SABAH
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demokrasi nöbetinde 7’nci gün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN