Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sefer namazını kılıp yola çıktı

Enerji Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmaris’ten ayrıldığı o dakikaları aHaber’e anlattı: İki rekât sefer namazı kıldı, ‘Bismillah’ dedi, helikoptere bindi. Gayet sakin ve güçlü bir şekilde süreci yönetti

Giriş Tarihi: 23.7.2016
Sefer namazını kılıp yola çıktı

FETÖ'nün darbe girişiminde bulunduğu sırada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın en yakınında olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak o gece yaşananları aHaber'e anlattı. Erdoğan'ın hain kalkışmanın haberini duyduktan sonra abdest aldığını, iki rekât sefer namazı kıldığını söyleyen Albayrak, "Bismillah dedi, süreci başlattı. Şükürler olsun bugüne kadarki süreci gayet sakin ve güçlü bir şekilde yönetti" diye konuştu. İşte Bakan Albayrak'ın anlattıkları:

ZİYA ENİŞTE ARADI:
Ailece oturuyorduk, derken Ziya enişte aradı. Haberi ilk ondan aldık. Farklı kesimlerden telefonlar geldikçe, meselenin ciddiyeti ortaya daha fazla çıkmaya başladı. Sayın Cumhurbaşkanımız ile başka bir odaya geçtik.

İLK BAŞBAKAN'A ULAŞTIK:
Cumhurbaşkanımız, Başbakan'ı, Genelkurmay Başkanı'nı ve MİT Müsteşarı'nı aradı. İlk ulaştığımız Sayın Başbakan oldu. O da aynı zamanda öğrenmiş. Farklı kamu yöneticileriyle iletişime geçmeye başladık. Darbe girişimi hususu ilerleyen dakikalarda o gece 21.30-22.00 sıralarında netleşmeye başladı.

'BİSMİLLAH' DEDİ, SÜRECİ BAŞLATTI:
(Sayın Cumhurbaşkanı'nın o an ruh hali nasıldı?) 15 yıldır 'nin kaderini, içinden geçtiği tüm sıkıntıları büyük bir liderlikle yöneten Türkiye'nin son dönemde gelmiş geçmiş en tecrübeli siyasetçisi... İnsanların liderliklerini krizde tanıyorsunuz. Cumhurbaşkanımız bu süreci de gayet sakin ve kontrollü şekilde yönetti. Bu iş netleştikten sonra, sayın Cumhurbaşkanımız abdestini aldı, iki rekât sefer namazını da kıldı. 'Bismillah' dedi, süreci başlattı. Şükürler olsun bugüne kadarki süreci gayet sakin ve güçlü bir şekilde yönetti.

"2 rekat sefer namazını kıldı ve sonra o geceyi yönetti"

CUMHURBAŞKANI'NDAN SERT TEPKİ:
Özel Kalem Hasan Doğan Bey de çok büyük bir kahramanlık göstermiştir. Alternatif süreçleri; uçakla gideceksek, karayoluyla gideceksek çok hızlı bir şekilde değerlendirdik. Serkan Bey'den, 'Efendim tekneler var. Gerekiyorsa Yunan adasına gidebiliriz, sizi güvenli bir şekilde ulaştırabiliriz' noktasında bir teklif gelince Cumhurbaşkanımızdan çok sert bir tepki geldi. İyi niyetli bir şekilde belki söyledi ama Cumhurbaşkanımızdan böyle bir şeyi tahayyül etmek mümkün değil.

CEP TELEFONU İLE MESAJ:
Cumhurbaşkanımız çok ferasetli bir strateji izledi. Bu süre zarfındaki kritik kırılma noktalarından bahsedecek olursak, bunlardan biri cep telefonu üzerinden televizyonlara bağlanılması oldu. Bundan önce biz otelin önünde canlı yayınla açıklama yaptığımızı zannedip içeri girdiğimiz süreç geçirdik. Ama maalesef görüntülerin halka ulaşmadığını öğrendik. Anında ulusal medyaya cep telefonu aracılığıyla mesaj iletme sürecini yaşadık. Valimiz, İstanbul Emniyet Müdürümüz ve diğer yetkililerle de görüştük.

KARAR HAVADAYKEN VERİLDİ:
Biz, uçağa binmeden önce Aydın, Bodrum, Dalaman ve İzmir olmak üzere 4 alternatif noktayı iniş için değerlendirdik. Cumhurbaşkanımız nereye gideceğimizin kararını son dakikada havadayken verdi.

"İstanbul'a gideceğimizi uçakta söyledi"

JETLER 50 METRE ÜSTÜMÜZDEN UÇTU:
Jetler Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi 50 metre üstümüzden geçiyordu. Hiçbir korku hiçbir endişeye kapılmadan bu süreci de yönettik.

BUNLAR MİLLETİN GENİNİ TAŞIMIYOR:
Bir şehit ailemizin evine gittik. Bu darbeye kalkışanların ne kadar hain, ne kadar cani bir yapı olduğunu en dehşet örneklerinden bir tanesi. Bu süreç yaşandığında karı koca el ele meydanlara koşan bu çift tankların karşısına hiçbir uyarıya aldırış etmeden göğüslerini siper ediyorlar Külliye'nin önünde. Tankın üzerine ateş etmesi sonucu beyefendinin omuzdan yukarısı yok oluyor. Bu nasıl bir vahşettir. Bunu yapanlar bu milletin ekmeğini yiyen bu insanlar, bu milletin genlerini taşıyor olamaz.

OHAL KARARI:
Halkın gündelik hayatına etki edecek bir noktada değil. Bugün Fransa'da, yer yer Amerika'da uygulanan, bunlardan çok daha rahat bir süreç. Halkımız, ekonomi ve piyasa müsterih olsun.

GÜLEN'İN RUH SAĞLIĞI NORMAL DEĞİL:
(Gülen'in Türk milletine yönelik söylediği 'Varsın bir sürü ahmak bir başarı elde etmiş gibi güle dursun. O komik durumlarını bayram ilan etsinler' sözlerine ilişkin) Bu kişinin söyledikleri, yaptıkları, bu terör örgütünü yönetme noktasında bugüne kadar ortaya koyduklarını analiz ettiğinizde, ruh sağlığı normal olmayan, ipinin kimin elinde olup olmadığı belli olmayan, bu milletin bağrından çıkıp bu millete bu ifadeleri söyleyecek kadar insanlıktan nasibini ne kadar alıp almadığı ortada olan bir kişiden bahsediyoruz. Bugün, 79 milyonun şüphesi yoktur ki; bu haşhaşi yapı gerektiğinde aklını kiraya veren, ülkesini, ailesini, çocuğunu satıp edebilecek insanlar ortaya çıkarabilecek bir oluşum. Bir insan vatana ihanet ediyorsa, her şeye ihanet eder.

Bakan Albayrak Fetullah Gülen'in videosuna cevap verdi!

BAKANLARIMIZ ABD'YE GİDECEK:
(Gülen'in iadesi) Önümüzdeki hafta büyük bir ihtimalle Dışişleri Bakanımız, Adalet Bakanımız bir heyetle birlikte çok somut ve net bir şekilde Amerika'ya ziyarete gidiyorlar.

TURKUVAZ MEDYAYA TEŞEKKÜR:
O gece medya çok tarihi bir destek ve tavır sergiledi ve milletin iradesinin yanında durduğunu gösterdi. Turkuvaz Grubu başta olmak üzere diğer tüm medya gruplarına teşekkür ediyorum.
"Ulusal kanallarla irtibata geçtik"
OLAĞANDIŞI GELİŞMELER MİLLİ DEĞİLDİR:
Yaşanan süreçte halkın gösterdiği tavır yüzde 100 milli bir resmi yansıtıyor. Bugünden sonra Türkiye'de olağan dışı gerçekleşecek herhangi bir olay, ne olursa olsun, siyaseti dizayn etmeye çalışacak bir gelişmedir ve bundan sonra oluşacak iklim milli değildir.

HAFIZAYA KAZINAN AN:
(Cumhurbaşkanı'nın hafızanıza kazınan bir sözü oldu mu?) Birçok şey yaşadık bu süreçte. Ama benim aklımda kalan; haydi bismillah deyip ayağa kalkıp helikoptere doğru yürümemiz diyebilirim.

HAYALET ŞEKİLDE GELDİK:
(Sizi koruyan jetler var mıydı?) Biz çok hayalet bir şekilde gizli bir şekilde İstanbul'a geçtik.

YETERLİ KORUMAMIZ VARDI:
(Saldırıya uğrasaydınız o an karşılık verecek yeterli korumanız var mıydı?) O konuda rahat olabilirsiniz. Güvenlik açısından riskler muhakkak var. Hiçbir konuda risk olmamasını beklemek mümkün değil. Liderlik zaten risklerin olduğu ortamda doğru kararlar verip doğru yönetebilmektir.

SAKİN VE KONTROLLÜYDÜ:
(Darbe girişimi olduğunu öğrenince cumhurbaşkanı'nın ilk tepkisi ne oldu?) Dinledi. Gayet sakin, kontrollü ve ciddi bir şekilde meseleyi ele aldı. Başından sonuna kadar aynı kararlılıkla, güçlü duruşla aynı şekilde sürdürdü.

"Cumhurbaşkanımız ilk olarak sadece dinledi"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sefer namazını kılıp yola çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN