Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanımızla ‘Ölmek var dönmek yok’ dedik

Başbakan , FETÖ’nün kanlı darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesinde yaşadıklarını ayrıntılarıyla anlattı: Cumhurbaşkanımızla birbirimize ‘Ölmek var dönmek yok. Son nefesimize kadar mücadele edeceğiz’ dedik

Giriş Tarihi: 24.7.2016
Cumhurbaşkanımızla ‘Ölmek var dönmek yok’ dedik
Başbakan Binali , TSK içine yuvalanmış FETÖ'cü çetenin 15 Temmuz kalkışması sırasında yaşadıklarını ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yaptığı tarihi görüşmeyi anlattı. ATV-aHaber ortak yayınına katılan Yıldırım özetle şunları söyledi:

GARİPLİK OLDUĞUNU ANLADIM: Ben o gün İstanbul'da çalışmalarıma devam ediyorum. Dolmabahçe Ofisi'nden çıktık, Boğaziçi köprüsünü geçtik, daha eve varmadan köprünün kapatıldığını korumalar söyledi. Bir de eşten dosttan duydum. Hemen bir durum değerlendirmesi yaptık. İçişleri ve Genelkurmay Başkanı'na ulaşamadım. İçişleri Bakanı'nın telefonu kapalı gözüküyordu. Genelkurmay Başkanı'nın da elinden telefonu almışlar. Hemen bir gariplik olduğu kanaati bende hasıl oldu.

23.30 GİBİ ADINI KOYDUK: FETÖ terör örgütü olduğunu anladık. 23.30 gibi, bu işe katılan isimlerden adını koyduk. 'ya gelirken, Cumhurbaşkanımızla temasa geçtim. O da bir şeylerin ters gittiğini biliyordu. Birbirimize, 'Ölmek var dönmek yok. Halkın iradesini bu eşkıyaların canilerin eline vermeyeceğiz. Bunun için son nefesimize kadar mücadele edeceğiz' dedik. Burada bu işi Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte kararlaştırdık. İşin sahibi milleti de davet etmemiz gerekiyordu. 'Soysuz darbe girişimine karşı milletimiz milli iradeye demokrasiye sahip çıkmalıdır, gün bugündür" dedik.

AZMETTİRİCİ ABD'DEKİ MECZUP: Ankara yolunda tanklar bizi durdurmak istedi. Oradan da süratle uzaklaştık. Temelini attığım Ilgaz tüneli bana kalkan oldu. Ilgaz Dörtyol'a gelmeden benim aracıma da jandarma ateş açtı. Korumalarım karşılık verdi. Şoförüm de geri vitese takıp uzaklaştı oradan. Bu işin azmettiricisi 'deki meczup. Teröristbaşı o.

GENELKURMAY, BAŞKAN'A BAĞLANMALI: Genelkurmay Başkanlığı Başbakanlığa bağlı kalmalıdır. Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanmamalı. Ama Başkanlık sistemine geçtiğimizde de Başkan'a bağlanmalıdır. Madem Başkomutan Cumhurbaşkanıdır ona bağlanmalı. Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı bu yerleşkede olmayacak. Jandarma, İçişlerine bağlanacak. Bu kadar acıdan sonra ABD makamlarının (Gülen'i) korumaya çalışmalarını dostane bir iş olarak görmüyorum. ANKARA

GENELKURMAY VE MİT'TE YENİ YAPILANMA
(İstihbarat teşkilatı ve Genelkurmay nasıl sınav verdi?) 1,5 santim kalınlığında kararname bir ton emir sıkı yönetimde kimler olacak, kuvvet komutanlarında kimler olacak. Hepsi inceden inceye çalışılmış. MİT bana bağlıdır Cumhurbaşkanı'na her şeyi haber verir 24 saat 7 gün bizim süreçten haberimiz olmadı. Genelkurmay'ı ve MİT'i yeniden ele almamız lazım. Çok büyük bir musibetti ama her şeyi yeni baştan ele almamız lazım. Bir daha başımıza gelmez diye düşünemeyiz. Halka tehdit oluşturmayacak her türlü tedbiri alacağız. Türkiye bir yandan Güneydeki sınırlarını muhafaza ve terörle mücadele vatandaşın huzurunu bozan bu gibi aptalca girişimlere tahammülümüz olamaz. Askeri birlikler şehir merkezlerinin dışına çıkarılacak. Çok köklü tedbirler olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanımızla ‘Ölmek var dönmek yok’ dedik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN