makineleriyle darbeye direndiler

Darbe girimine karşı Türkiye’nin KOBİ patronları da mücadele etti. Kimi çalışanlarını evden servislerle aldırıp sokaklara taşıdı, kimisi ise araçlarını tankların önüne siper etti

Giriş Tarihi: 24.7.2016
İş makineleriyle darbeye direndiler
Türkiye'nin son dönemde yaşadığı en ağır saldırıya karşı dünyası da önemli bir sınav verdi. FETÖ'nün darbeci askerlerinin kalkışmasını püskürtmek için Anadolu'daki birçok KOBİ patronu da sokağa çıktı. Birçoğu da işçileriyle birlikte sahaya indi. Kimisi kamyonlarını gönderdi, kimisi iş makinelerini yollara siper etti. Sokaklarda sabahlayan KOBİ patronları o yaşananları anlattı. İkitelli'de rulman üretimi yapan işadamı Turan Selvi, Cumhurbaşkanı'nın açıklamasından sonra sokağa çıktıklarını, 18 çalışanını da telefonla arayarak şirkete çağırdıklarını anlattı. Selvi, "İki adet kamyonete sahibiz. Kamyonetleri alarak havalimanına gittik ve tankların önüne siper olduk" dedi.

1 SAATTE 20 BİN KİŞİYİ TOPLADILAR
Kütahyalı işadamı Mehmet Yaylıoğlu ise o gece bir saat içinde binlerce insanın nasıl organize olduğunu anlattı. Gazeteci kimliği de bulunan Yaylıoğlu, "Kameramı alıp hemen Zafer Meydanı'na gittim. Bu arada Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir ve Emniyet Müdürü Hasan Çevik ile görüştüm. Olayın yerel boyutunda bilgiler aldım. Kısa sürede 20 bin insanın meydanda toplanması için haber sitemizden ve sosyal medya hesaplarımızdan çağrı yaptık" dedi.

SABAHA KADAR NÖBETTE KALDIK
Cumhurbaşkanı'nın açıklamasından önce sokağa çıktıklarını ifade eden Erzurum MÜSİAD Başkan Yardımcısı Fehmi Akçıl, darbeye nasıl direndiğini şu sözlerle anlattı: "Arkadaş grubumuza direniş çağrısı yaptık. Ardından arabama atladım, eşimi ve çocuklarımı da alarak Polis Okulu'nun önüne gittim. Arabamı park ettim. Sabaha kadar da oradan ayrılmadık. Açıkçası ölümü de göze almıştık."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İş makineleriyle darbeye direndiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN