Şehit muhtarın adı yaşatılacak

Giriş Tarihi: 24.7.2016
Şehit muhtarın adı yaşatılacak

İstanbul Acıbadem’de darbecilere direndiği sırada silahla öldürülen Acıbadem Mahalle Muhtarı Mete Sertbaş’ın, mahallesine kültür kurma hayali gerçeğe dönüşüyor. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Acıbadem Kültür Merkezi’ni inşa etmek üzere harekete geçtiklerini, merkeze de muhtarın adının verileceğini duyurdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine darbecilere karşı demokrasiyi savunmak için meydanlara koşanlardan biri de Üsküdar Acıbadem Mahalle Muhtarı Mete Sertbaş'tı. Türk Telekom binasını ele geçirmek isteyen cuntacı yüzbaşı Mehmet Karabekir ve yanındaki askerlerin karşısına dikildi. Mahalle halkı tarafından çok sevilen Sertbaş, hain kurşunların hedefi oldu. Yüzbaşının yakın mesafeden ettiği sonucu ağır yaralanarak yere yığıldı. O anları gören vatandaşlar muhtarı kaldırıp hastaneye götürmek istedi. Ancak hain darbeci yüzbaşı buna izin vermedi. Yerde yaklaşık iki saat yaralı halde yatan şehit muhtar kan kaybından yaşamını yitirdi.

PARK VE KÜLTÜR MERKEZİ HAYALİ

30 Mart 2014'teki seçimlerde muhtar seçilen Sertbaş, bir gazeteye 22 Nisan 2014'te verdiği röportajında, "Birinci dönem, mahallemizde aile hekimliği ile ilgili projelerimiz vardı. O projeyi hayata geçirdik. Yol genişleme çalışmasını da tamamladık. Bölgede en büyük ihtiyacımız yeşil alan, çocuk parkı ve Acıbadem Kültür . Belediye başkanı bize söz verdi. Askeri hastane bölgesinde nüfus 25 bin nüfus olmasına rağmen tek park var. Bu bölgeyi çoğaltmak lazım. Bana oy veren Acıbadem halkına sonsuz teşekkür ediyorum" demişti. Şehit muhtarın mahallesine kültür merkezi yapma hayali gerçekleşiyor. Son iki dönemdir mahallenin muhtarı olan Sertbaş'ın ,mahalleliye vaadettiği çocuk parkı ve kültür merkezi için Üsküdar Belediye Başkanlığı harekete geçti. Başkan Hilmi Türkmen, "Acıbadem halkı tarafından çok sevilen şehit muhtarımızın isteği en kısa da hayata geçirilecek. Kendisiyle zaman zaman görüşüyorduk. Seçimlerden önce belediyenin hayata geçirmesini istediği Acıbadem Kültür Merkezi projesi için kendisine söz vermiştim. Keşke o hain kurşunların hedefi olmasaydı da, kültür merkezinin açılışını birlikte yapsaydık. Merkeze şehit muhtarımızın adını vereceğiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehit muhtarın adı yaşatılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN