Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lar patladı

Giriş Tarihi: 25.7.2016
Bombalar patladı

Darbe girişimini duyar duymaz tekerlekli sandalyesiyle Meclis’e giden AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun: Hiç korkmadık çünkü millet arkamızdaydı

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanvekili ve AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun darbe girişimi gecesi tekerlekli sandalyesiyle Meclis'e gelerek, "milletin kürsüsüne" sahip çıkan milletvekilleri arasında yer aldı. Karaburun, 15 Temmuz gecesi Meclis lanırken, Genel Kurul'da ve sığınakta neler yaşadıklarını anlattı. Evinin MİT'e yakın bir yerde olduğunu belirten Karaburun, saat 21.00 sıralarında çok şiddetli silah seslerinin gelmeye başladığını söyledi.

İNERKEN BOMBA PATLADI
Karaburun, milletvekillerinin Meclis'e gitmesinin kararlaştırıldığını ve kendisinin de ekip arkadaşlarına, "Kefenlerimizi giyiyoruz, hakkınızı helal edin, haydi bismillah" diyerek, hep birlikte yola çıktıklarını ifade etti. Meclis'e yakın bir yere geldiklerinde bir aracın kendilerini durdurduğuna işaret eden Bennur Karaburun, şöyle devam etti:
" geçmemize izin vermedi, ancak milletvekili olduğumuzu söyleyince geçebildik ve Meclis'e girdik. Bizim her zaman arabayı yanaştırdığımız yere bombanın düştüğünü gördük. Bunun üzerine görevliler, Meclis Başkanı'nın girdiği kapıdan içeri geçebileceğimizi söyledi. Tam koruma polisim beni indirmek için kucaklarken birdenbire bomba patladı. O kadar şiddetli patladı ki herkes kaçışmaya başladı. Koruma polisim soğukkanlılığını koruyarak, beni içeri soktu.

KORUMAM ÜZERİME KAPANDI
AK Parti Grubu'na çıktık. Genel Kurul'u açmaya karar verdik. Zaten Meclis Başkanı İsmail Kahraman da gelmişti. Hep birlikte Genel Kurul'u açtık, bakanlarımız da geldi. Bir bomba daha atıldıktan sonra sığınağa inilmesi kararlaştırıldı. Başkanlık Divanı'nın arkasındaki bölümden sığınağa geçişte merdivenler vardı; ben de bunun üzerine 'Burası güvenli, burada durabilirim' dedim. Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci, 'Olur mu Bennur hanım' dedi ve sandalyemin ucundan tuttu, diğer milletvekili arkadaşlarla yardım edip, beni merdivenlerden çıkardılar."
20 metre ötede şeref kapısı vardı. Büyük bir patlama oldu. Başkanın giriş yaptığı Üzümlü Kapı olarak bilinen kapı havaya uçtu, dehşete kapıldık. Koruma polisim Samet, hemen koruma amaçlı üzerime atladı."

POLİS KAHRAMANCA ÇARPIŞTI
Sığınakta iken Meclis güvenlik görevlilerinin, asker indirmeye çalışan ile çatıştığını öğrendik. Eğer o helikopter inmiş olsaydı, askerler içeri girecekti ve durum çok farklı olacaktı. Ama polisimiz çok büyük mücadele verdi. Güvenlik görevlileri yukarıda çatıştıktan sonra soluk almak için aşağıya iniyordu, kan ter içindelerdi. Polislerimiz, 'Biz bu Meclisi onlara teslim etmeyiz' diyerek mücadele etti. Çok zor anlar yaşadık ama bir kere bile korkmadık. Çünkü, biliyorduk ki millet bizimleydi. Darbeciler hesap hatası yaptı, milleti hesaplayamadı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bombalar patladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN