Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Harp Akademileri’nin 4 generali tutuklandı

Darbe gecesi Harp Akademileri Komutanı Korgeneral Bekiroğlu’nun kaçırıldığını bildikleri halde harekete geçmeyen Harp Akademileri’nde görevli 4 general tutuklandı

Giriş Tarihi: 25.7.2016
Harp Akademileri’nin 4 generali tutuklandı
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili İstanbul Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında Harp Akademileri Komutanlığı'nda darbeci askerlerle "fikir ve eylem birliği içinde hareket ettikleri, darbeye destek verdikleri" gerekçesiyle aralarında 4 generalin de bulunduğu 13 üst düzey subay tutuklandı. Harp Akademileri Komutanlığı'na giden İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Kara Harp Akademisi Komutanı Tümgeneral Selim Mert, Silahlı Kuvvetler Yüksek Sevk ve İdare Akademisi Komutanı (SKYÜSİDAK) Tuğgeneral Ali Akyürek, Harp Akademisi Komutanı Tümgeneral Recep Yüksel, Harp Akademileri Kurmay Başkanı Tümgeneral Nevzat Taşdeler, Albay Cengiz Ekin, Albay Ahmet Çil, Ahmet Kaya, Batur Çakır, Emre Ünal, Muammer Karaman, İlhan, Sinan Altuntaş gözaltına alındı.

BİLE BİLE TEDBİR ALMADILAR
Nevzat Taşdeler ve Selim Mert'in darbeyi engelleyici herhangi bir tedbir almadıkları, Harp Akademileri Komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu'nun kaçırıldığını bildikleri halde herhangi bir makama bildirmedikleri belirlendi. Harp Akademisi Komutanı Tayyar Ertem'e de darbe girişimi hakkında bilgi vermeyen 2 generalin, Ertem'in evinin ve makamının silahla basılmasında tedbir almadıkları tespit edildi. Recep Yüksel'in ayrıca darbecilerin kurduğu WhatsApp grubunda "Recep bey" koduyla yer aldığı anlaşıldı. Şüpheli asker Emre Ünal'ın Deniz Harp Akademisi Komutanı Tayyar Ertem'in evi ve makam odasının basılması eylemini organize ettiği, şüpheli Batur Çakır ile Murat İlhan ve Muammer Karaman'ın ise darbecilere tavrı ile tanınan 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar'ın evine tutuklama amacıyla giden askerlerden oldukları anlaşıldı. Bu suçlamalarla mahkemeye sevk edilen 4 general ve askerler tutuklandı. Nevzat Taşdeler, Selim Mert ve Ali Akyürek'in darbe gerçekleşseydi sıkıyönetim ile etkin görevlere atanacağı da ortaya çıktı.

'AKADEMİ İMAMI' SUÇLAMASI
Tutuklanan Hava Harp Akademisi Komutanı Tümgeneral Recep Yüksel'in, FETÖ/PDY yapılanmasında "akademi imamı" olduğu değerlendiriliyor. Şüpheli askerlerden bir kısmının, Deniz Harp Akademisi Komutanı'nın konutunu bastıktan sonra "Tayyip'in askerleri" diyerek, komutanın eşi ve çocuğuna silah çektikleri de belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Harp Akademileri’nin 4 generali tutuklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN