Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Huber Köşkü'ndeki o anlar kameralarda

Huber Köşkü'nü korumak için görevlendirilen özel harekat polislerinin pilotlar tarafından helikopterle uçurulmadığı nin görüntüleri

Giriş Tarihi: 25.7.2016 15:11 Güncelleme Tarihi: 25.7.2016 15:44
Huber Köşkü'ndeki o anlar kameralarda

DARBE girişiminin yaşandığı Huber Köşkü'nü korumak için görevlendirilen 10 kişilik Özel Harekat Timini, yazılı olmadığı gerekçesiyle Polis helikopteri pilotları Başkomiser Ender Küçüka, Komiser Tolga Gültekin ve sözleşmeli pilot Barış Aktaş uçurmak istemedi. Bunun üzerine özel harekat timi, Huber Köşkü'ndeki güvenliği sağlamak amacıyla araçlarla yola çıktı.

HAVACILIK DAİRE BAŞKANININ TALİMATINI DİNLEMEDİLER

Özel harekat timini götürmek istemeyen pilotları, cılık Daire Başkanı Uygar Elmastaşı arayarak, 'Özel Harekat ekibini acil olarak götürmesi için sözlü emir verdiği', buna rağmen pilotların 'Yazılı emir istediğini' öğrenildi. Bu olay üzerine 3 pilot, İstanbul İl Emniyet Müdürü Dr. Mustafa Çalışkan'ın talimatıyla açığa alınarak gözaltına alındı. Gözaltına alınan 3 pilot çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Savcılığın itirazı üzerine yeniden mahkemeye sevk edilen Başkomiser Ender Küçüka, Komiser Tolga Gültekin ve sözleşmeli pilot Barış Aktaş tutuklandı.

Huber Köşkü'nü koruyacak Özel Harekat ekibini helikopterle uçurmadılar!

BAŞKOMİSER PİLOT'UN EVİNDE GÜLEN'E AİT CD'LER ELE GEÇİRİLDİ

Polis ekipleri Küçüka'nın evinde yaptığı aramada FETÖ/PDY lideri Fethullah Gülen'in sohbetlerinin bulunduğu CD'ler ve çeşitli dijital dökümanlar ele geçirdiği öğrenildi.

YÖNERGEDEN: ACİL DURUMLARDA EMİR SÖZLÜ OLABİLİR

Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi Başkanlığı Uçuş Kıymetlendirme Kurulu, Uçuş Personeli Nitelikleri ve Hava Aracı Görevlendirilmesi Yönergesi, dördüncü bölümünde Hava aracı görevlendirilmesi ve Hava aracı talep ve görevlendirme usulleri Madde- 26'da acil durumlarda sözlü emire uyulacağı yer alıyor. Yönergedeki söz konusu bölüm şöyle:

1-Acil hallerde talepler sözlü olarak yapılabilir, eğer uçuş uygun değerlendiriliyorsa görev yerine getirilir, ilgili yazışma ve onayları daha sonra alınır.

2-Olağanüstü hallerde, doğal afetlerde ve acil müdahale gerektiren durumlarda bu maddede belirtilen form ve onaylar aranmaz.

GÜVENİK KAMERASI GÖRÜNTÜLERİ

Havalimanı'nda o gece yaşananların kameralara yansıyan görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde teknik ekip tarafından uçuşa hazırlanan helikopter görülüyor.. Özel Harekat ekiplerinin havalimanına gelişi, ancak pilotların uçmayı reddetmesi üzerine geri dönüşleri görülüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Huber Köşkü'ndeki o anlar kameralarda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN