Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’ye Gülen hakkında 5 delil daha gidecek

Giriş Tarihi: 26.7.2016
ABD’ye Gülen hakkında 5 delil daha gidecek
FETÖ'nün girişimin hemen ardından terör örgütü lideri Fetullah Gülen'in iadesi için, bir süredir hazırlıkları devam eden 4 dosya 'ye gönderilmişti. Washington'a giderek iade süreci için görüşmeler yapacak olan Adalet Bakanı Bozdağ ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu aynı zamanda Türkiye'nin hazırladığı 5'inci iade dosyasını da götürecek. Bu dosyada, 15 Temmuz kalkışmasının Gülen ve başında bulunduğu FETÖ tarafından yapıldığını gösteren belgeler yer alacak. İşte o belgelerden bazıları:

1-Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ı rehin alan darbecilerin Akar'a yönelik, "Sizi kanaat önderimiz Fetullah Gülen ile görüştürelim, buluşturalım" dediklerine yönelik ifadeler. Bu kapsamda, Genelkurmay Başkanı Akar'ın savcılığa şikayetçi sıfatıyla verdiği ifade.

2-FETÖ'cü olduğunu söyleyen Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın Başyaveri Levent Türkkan'ın savcılık ifadesi. Türkkan ifadesinde "Genelde cemaatçi olan subaylar kurmay subaylar. Ben darbe yapılacağını 14 Temmuz 2016 günü saat 10.00-11.00'de öğrendim. Genelkurmay Başkanı Danışmanı Kurmay Albay Orhan Yıkılkan bana darbe planladıklarını, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar, Genelkurmay Başkanı, Kuvvet Komutanları ve orgenerallerin tek tek alınacağını sessiz sedasız işin biteceğini söyledi" demişti.

3-Jandarma Albay Fazıl 'ün ifadeleri. Öztürk ifadesinde 1 Temmuz'da Tandoğan'da bir yerde toplanıldığını, soy ismini bilmediği Osman isimli bir kişinin Fetullah Gülen'in darbe yapılması talimatını ilettiğini söylemişti.

4-Danıştay Tetkik Hakimi Ebubekir Başel'in ifadeleri. Başel ifadelerinde FETÖ yapılanmasının devlet içinde nasıl etkin hale geldiğini anlattı. Başel, yargı içinde de sicil durumuna göre T1, T2, T3 gibi yapılanma olduğunu aktardı.

5-FETÖ'cü komutanların isimlerini verip faaliyetlerine tanıklık eden Üsteğmen Fahri Kafkas'ın ifadesi. Kafkas Tümgenaral Mehmet Dişli, Tuğgeneral Mehmet Partigöç ve Türkkan'a ilişkin bilgiler vermişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD’ye Gülen hakkında 5 delil daha gidecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN