Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Nesiller boyu lanetlenecekler’

Enerji Bakanı Albayrak: FETÖ üyeleri kula kulluk ediyor. Vatanını satma noktasına gelebilme düşüncesini bunlardan bekliyordum

Giriş Tarihi: 26.7.2016
‘Nesiller boyu lanetlenecekler’
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, dün katıldığı televizyon programında 15 Temmuz gecesi yaşananları anlattı:

İNTİHARLARA DİKKAT: (Darbeci komutanlardan İsmail Çakmak'ın Silivri Cezaevi'nde etmesine ilişkin) Bu intihar olaylarına çok dikkatli yaklaşmak lazım. Çünkü itirafçı olma potansiyeli olanlar var. Silivri'deki gardiyan yapısında özellikle şu veya bu şekliyle farklı şeyler olabilir. Ergenekon süreçlerinde de bu yaşandı. Bakanlıklarımız Paralel kadroları çok ciddi şekilde temizledi ama hâlâ içlerinde var mıdır?

İLK TELEFON ENİŞTEDEN: Enteresan bir akşamdı. İlk enişteden geldi. Beylerbeyi sahilde hareketlilik olduğu askerlerin polislere kimlik sorduğu bilgisi gelince önce şüphe ettik. Sonra birkaç telefon daha geldi. Sayın Cumhurbaşkanımızla ailecek oturduğumuz masadan kalkarak başka bir odaya geçtik ve süreçle ilgili daha yakın temasların telefon görüşmelerine başladık. Olaya müdahale için cumhurbaşkanımız çok güçlü ve kararlı adımlar attı. Otelin önünde TRT, Anadolu Ajansı ve diğerlerine röportaj verdik. Konuşmayı yapıp içeri girdiğimizde öğrendik ki kurumlarda yaşanan sıkıntılardan dolayı röportaj yayımlanmamış. Sonra hemen iletişime geçip efsane yayımların yapıldığı süreçler yaşadık. Cumhurbaşkanımızın son yüzyılda gelmiş geçmiş en iyi siyasetçilerden, belki de en büyük farkı halkla iletişimi bu kadar güçlü bu kadar yakın bu kadar samimi bir siyasetçi olması. Cumhurbaşkanımız hemen milleti ile bir bütün olarak süreci çok akıllı ve stratejik şekilde yönetti.

SENARYOLARI HAZIRLADIK: Oteldeyken tepemizde helikopterlerin seslerini duyduk. Korumalarımız 3 helikopterin keşif için geldiğini görünce bununla ilgili yapılması gerekenler konuşuldu. Bu konuda çok akılcı alternatiflerle bir senaryo hazırladık. Mutlak kaderin sahibi bir şeyi takdir edecekse gözünüzün önünden geçer kimse bizi görmez. Üzerimizden geçtiler ama bizi görmediler. Otelden ayrılırken uçağın kapasitesi nedeniyle orada bırakmak zorunda olduğumuz çalışma arkadaşlarımız oldu. Nitekim 2 arkadaşımız şehit oldu.

TARİHSEL KIRILMA YAŞADIK: Her olayda bir hayır vardıra inanan bir insan olarak bu girişimin de Türk milleti için tarihsel kırılmalar içerisinde önümüzdeki dönemlerde ne kadar büyük anlam ifade ettiğini hep beraber göreceğiz. Türk toplumu olarak birlik beraberlik içerisinde hareket edildiğinde, halkın dimdik ayakta durduğunda nasıl karşı çıktığını ve başarılı olduğunu gösteren bir manzara ortaya koyduk. Paralel Yapı içindeki insan profilinin zekası çok yüksek. Ama kula kulluk ediyor, akıllarını kiraya veriyorlar. Vatanını satma noktasına gelebilme düşüncesi dahil bunlardan her şeyi beklemenin mümkün olduğunu biliyordum. Bunu yapan herkes nesiller boyunca lanetlenecek.

DAEŞ'TEN TEHLİKELİ: Bu örgüt DAEŞ, El Kaide, PKK, PYD gibi terör örgütlerinden daha tehlikeli. Cahil bir insanın üzerine bomba bağlayıp patlatmak daha kolay. Ama burada profesör olmuş paşa olmuş insanlar bir meczubun peşinden gidiyor. Bugün geldiğimiz noktada eğitim sistemi üzerinde ele geçirdikleri saf temiz gençleri nasıl bir şeytana dönüştürdükleri ortaya çıktı.

GÜLEN'İN İADESİ İÇİN KANITTAN FAZLASI VAR

Gülen'in iadesi için artık ABD'ye kanıttan da fazlası var. Amsterdam hukuk bürosuyla çok yoğun dosya paylaşımları oldu ama bugün artık başka bir yerdeyiz. Bu örgüt hakkında 79 milyon insanın hükmünü kesin olarak verdiği bir süreci yaşıyoruz. İki ülkenin menfaatine ne şekilde etki edeceği önemli. İyi terör örgütü, kötü terör örgütü ölçüsünden artık vazgeçilmeli. Bölgenin özelinden bakarsak kadar güvenilir, istikrarlı ülke yok. Dolayısıyla bu sosyal ve güvenlik sorunları içinde Türkiye'nin dostluğu, stratejik beraberliği her zamankinden daha kıymetli.
Zalime merhamet mazluma zulümdür. Halka zulmetmiş insanlara merhamet göstermememiz lazım. Kurunun yanında yaş yanmasın hassasiyeti önemli. Her ortamda titizlikle yaklaşılacak. Bu yapının en önemli özelliği takiyecilik. "Benim alakam yok" diyen birçok insan çıkabilir. Bu konuda en önemli kaynağımız devletin kurumlarında devlet ciddiyetiyle hazırlanan raporlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Nesiller boyu lanetlenecekler’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN