Türkiye'nin en iyi haber sitesi

15 Temmuz’un beyaz önlüklü kahramanları

Doktor Torun ’da, Sezai ise İstanbul’da, 15 Temmuz gecesi darbecilerin açtığı ateşle yaralananların imdadına koştu. Akın Torun, yaralı bir askeri, kalp masajı yaparak hayata döndürdü

15 Temmuz’un beyaz önlüklü kahramanları
FETÖ tarafından 15 Temmuz'da gerçekleştirilen darbe girişiminin üzerinden 12 gün geçti. Ancak o gün yaşananlar hafızalardaki sıcaklığını koruyor. O geceye damga vuran demokrasi kahramanları arasında doktorlar da bulunuyor. Darbe girişiminden 20 gün önce Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olan Dr. Torun, hain kalkışma sırasında 'da meslek hayatının ilk ve en zor gününü yaşadı. O gece Ankara Emniyet Müdürlüğü bahçesinde yaralılara müdahale eden Torun, sırtından vurulan bir eri kalp masajı ve suni teneffüsle hayata döndürdü.

HEMEN YARDIMA KOŞTULAR
Darbe girişimine tepki göstermek için sokağa çıkanlardan biri ise göğüs cerrahisi uzmanı operatör doktor Sezai 'ti. Boğaziçi Köprüsü'nde vurulanlara ilk tıbbi müdahaleyi o yaptı. Birçok insanın hayatını kurtardı. Tanklardan ve darbeci askerlerden gelen kurşunlara rağmen sabaha kadar yaralıların imdadına koştu. İki kahraman o geceyi şöyle anlattı:
Akın Torun: Ortalık savaş alanı gibiydi. Bombalanan binalar, tankın dümdüz ettiği polis arabaları... Tam bir kaos vardı. Koskoca insanlar feryat figan ağlıyordu. Herkes şoktaydı. Ben bir eri hayata döndürmeye çalışırken hainler 20 metre üstümde helikopterden kurşun yağdırıyordu. Düşman kim, kafamızın üstünde kim bombalar yağdırıyor, algılayamıyorduk. Mesleğe yeni adım atmış bir doktor olarak belki de hayatımın en zor görevimi yaptım.

BAYRAĞI YARAYA SARDIM
Sezai Çelik: 8 arkadaş köprüye varır varmaz vurulanlar olduğunu gördük. Bir cerrah olarak protestoyu bırakıp, yaralıların yardımına koştum. Bir ara sırtımdaki Türk bayrağını bir yaralının bacağına bağladım. Birçok kişinin can verdiğini görmelerine rağmen o gençler yine kaçmadı. Eğer vatandaş o direnci göstermeseydi, bu mücadele başarısız olacaktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
15 Temmuz’un beyaz önlüklü kahramanları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN