İlklerin YAŞ’ında gündem terfiler

Giriş Tarihi: 27.7.2016 08:31 Güncelleme Tarihi: 27.7.2016 09:28
İlklerin YAŞ’ında gündem terfiler

15 Temmuz FETÖ’cü darbe girişiminden 2 hafta sonra yarın toplanacak olan Yüksek Askeri Şura (YAŞ), ilklere sahne olacak.

Genelkurmay dışında ilk kez yapılacak toplantı yine ilk kez 1 gün sürecek ve ertesi gün kararlar Cumhurbaşkanı'nın onayına sunulacak. YAŞ her yıl Ağustos'un ilk günlerinde toplanarak yaklaşık 3 gün sürüy. Toplantıda, FETÖ/PDY çetesinin darbe girişimi sonrasında general ve amiral kadrolarında köklü değişiklikler olacak.

Çankaya Köşkü'nde yapılacak YAŞ'ta darbeye karışanlarla ilgili bir karar alınmayacak, bu karar OHAL çerçevesinde çıkarılan KHK kapsamında yapılacak. Zirvede, emekliye ayrılacak askerler ile terfi ve atamalar ele alınacak.

Darbe girişimi nedeniyle tutuklanan YAŞ üyeleri Orgeneral Öztürk, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti toplantıya katılamayacak. Huduti'nin yerine 2. Ordu Komutan Vekili Korgeneral İsmail Metin Temel hazır bulunacak. Sağlık sorunları nedeniyle GATA'da tedavi altına alınan Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi'nin yerine de şurada vekili Korgeneral İbrahim Yaşar'ın katılacağı belirtildi. Orgeneral ve Oramirallerin katılabildiği toplantıda ilk kez iki korgeneral yer almış olacak. (Star)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlklerin YAŞ’ında gündem terfiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN