Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye genelinde darbeci temizliği

FETÖ’nün 15 Temmuz’daki hain darbe girişimine karıştığı belirlenen 149 generalin görev yerleri, ihanetin kapsamını ortaya koydu. Edirne’den Kars’a, Hatay’dan Zonguldak’a 149 darbeci ihraç edildi

Giriş Tarihi: 29.7.2016
Türkiye genelinde darbeci temizliği
FETÖ'nün darbe girişiminin ardından TSK'da yapılan ilk dalga temizlikte ordudan ihraç edilen 149 general ve amiralin görev dağılımı, tehlikenin haritasını da ortaya koyuyor. General ve amirallerin görev yerleri, ihanetin tek bir merkezden değil, yurt geneline yayıldığını gözler önüne sermiş oldu. ve 'da yoğunlaşan görevden almalar sadece bu illerle sınırlı kalmadı. 149 generalden 65'inin Ankara ve İstanbul dışında görev yaptığı ortaya çıktı.

81 İLDE HAİN PLAN

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın vatandaşları sokağa çağrısıyla ve milletin darbecilere karşı gösterdiği kararlılıkla engellenen darbe girişiminin başarıya ulaşması halinde, FETÖ teröristlerinin yurt genelinde hain planlarını nasıl hayata geçirecekleri de ihraç kararıyla ortaya çıktı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda 87 general görevden alınırken, bunların 39'u Ankara ve İstanbul dışında görev yapıyordu. Darbenin gerçekleşmesi halinde karadan hayatı zindan edecek birlikler yurt geneline yayılacaktı. Malatya'da konuşlu 2'nci Ordu Komutanlığı başta olmak üzere, Edirne'deki 54'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı, 'deki 57'nci Topçu Tugay Komutanlığı, Diyarbakır'daki 16'ncı Mekanize Piyade Tugay komutanlığı harekete geçirilecekti. Kara Kuvvetleri'ndeki illere göre görevden alınan personel şöyle:

Org. Adem Huduti (Malatya)
Tuğg. Arif Settar Afşar (Bitlis)
Tuğg. Hidayet Arı (Edirne)
Tuğg. Ali Avcı (Kars)
Tümg. Abdullah Baysar (Şırnak)
Tuğg. Cihat Erdoğan (Hakkari)
Tuğg. Hakan Eser (İzmir)
Tuğg. İsmail Gürgen (Çanakkale)
Tuğg. Eyyüp Gürler (Tekirdağ)
Tuğg. Erdem Kargın (Ardahan)
Tuğg. Kamil Özhan Özbakır (Denizli)
Tuğg. Hasan Polat (Hatay)
Tümg. Abdulkerim Ünlü (Tunceli)
Tuğg. Murat Yetgin (Kars)

GÖREVDEN ALINDILAR
Fetullahçı terör çetesinin en fazla sızdığı kurumlardan biri olan Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda da toplam 30 general görevden alındı. Bunlardan 13'ü ise Ankara ve İstanbul dışında görev yapıyordu. Ankara'da kritik noktaları bombalayan uçaklara kalkış izni veren Diyarbakır 2'nci Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi Komutanlığı'nda görevli Pilot Tümgeneral Atilla Darendeli ile 8'inci Ana Jet Üssü'nde görevli Pilot Tuğgeneral Deniz Kartepe de görevden alındı. Meclis'i, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni bombalayan F-16'lar ile halka ateş açan helikopterleri etkisiz hale getirmesi için görevlendirilmesine rağmen bunu yapmayan diğer illerdeki üs komutanları da görevden alındı. Konya, Eskişehir ve Diyarbakır başta olmak üzere görevden alınan komutanların bazılarının illeri şu şekilde:

Tümg. Kubilay Selçuk (İzmir)
Tümg. Haluk Şahar (Konya)
Tümg. İsmail Yalçın (Kayseri)
Suat Murat Semiz (Eskişehir)
Tuğg. Cengiz Karacabey (Malatya)
Tuğg. Veyis Savaş (İzmir)
Tuğg. İshak Dayıoğlu (Balıkesir) Bu arada darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan EDOK Okullar Komutanı Korgeneral Abdullah Barutçu tutuklandı.

HER YANI DARBECİLER SARMIŞ

Toplam 32 amiralin görevden alındığı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın da 13 amiral Ankara ve İstanbul dışında görev yapıyordu. Erdoğan'a suikast planlarının yapıldığı Marmaris'teki Aksaz Deniz Üs Komutanlığı'ndan Namık Alper de görevden uzaklaştırıldı. Deniz Kuvvetleri'nde Muğla'daki Güney Görev Grup Komutanı Nazmi Ekici, İzmir'deki Batı Görev Grup Komutanı Yaşar Çamur ile Kocaeli'ndeki Kuzey Görev Grup Komutanı Ayhan Bay görevden alındı. Dikkat çeken bazı görevden almalar ise şu şekilde:

Tuğa. Hasan Doğan (Zonguldak)
Tuğa. Nejat Atilla Demirhan (Mersin)
Tuğa. Serdar Ahmet Gündoğdu (Çanakkale)
Tuğa. Gökhan Polat (Balıkesir)


Buğra OLAÇ / ANKARA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye genelinde darbeci temizliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN