Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayalet imam

Akıncı Üssü’nde yakalanıp serbest bırakılan ‘esrarengiz sivil’ Doç. Adil Öksüz, FETÖ’nün 22 yıldır başarıyla kamufle olan ‘uyuyan hücresi’ çıktı. FETÖ'nün 'hava imamı' olarak anılan Öksüz'ü 22 yıldır görev yaptığı üniversitenin rektörü bile tanımıyormuş. Verdiği adreslerin hepsi boş çıkıyor.

Giriş Tarihi: 30.7.2016
Hayalet imam
Darbe girişiminin ardından Akıncı Üssü'nde yakalanan tek sivil olan ve "Tarla bakmaya gelmiştim" deyince serbest bırakılan, ancak daha sonra FETÖ'nün Kuvvetleri imamı" olduğu iddia edilen Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Adil Öksüz FETÖ'nün uyuyan kriptosu çıktı. Darbe girişimi gecesi ve ertesi günü, darbecilerin Genelkurmay Başkanı ile diğer kuvvet komutanlarını götürdüğü ve darbenin olarak kullandığı Akıncı Hava Üssü'nde 98 kişi gözaltına alındı.

'TARLAYA BAKMAYA GELDİM'
16 Temmuz sabahı saat 09.30 sıralarında kaçmaya çalışırken yakalanan Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Temel İslam Bilimleri Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Adil Öksüz ise gözaltına alınan arasındaki tek sivildi. Çıkarıldığı adliyedeki sorgusunda "Tarla bakmaya geldim" diyen Öksüz serbest bırakıldı. Hakkında tekrar yakalama kararı çıkarılan Öksüz'ün FETÖ'nün "Hava Kuvvetleri İmamı" olduğu iddiasıyla soruşturma genişletildi. İkametgâh olarak gösterdiği adresler de boş çıkan Öksüz'ün, uçakla Ankara'dan İstanbul'a, buradan da Sakarya'ya gittiği, ardından da kayıplara karıştığı ortaya çıktı.

22 YIL ÇALIŞTI TANIYAN YOK
Kahramanmaraş, Andırın Hacıveli Uşağı köyü nüfusuna kayıtlı olan Öksüz, 1994'te dönemin dekanı Suat Yıldırım tarafından Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ne alındı. Evli ve 2 çocuk babasıydı. İstanbul'da oturan Öksüz, Sakarya'ya gidiş geliş yapıyordu. Tam 22 yıl boyunca hiçbir olaya karışmadı.

DEKA : 6 YILDIR KONUŞMADIK
SABAH'a konuşan İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacı Mehmet Günay, "Haftada 3 gün derse gelirdi. Sessiz gelir, sessiz giderdi. Ben 6 yıla yakın zamandır görevdeyim. Adil Öksüz, bu zaman içinde bizimle bile pek konuşmadı. Dikkat çekmedi. Sade bir yaşamı vardı. 20 Haziran 2016'da resmi olarak izne çıktı. Bir daha da kendisini görmedik. Darbe girişimi sonrasında 18 Temmuz itibariyle de kendisini açığa aldık" dedi.

REKTÖR: HİÇ GÖRMEDİM
Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas ise Öksüz'ü hiç görmediğini ve tanımadığını söyleyerek, "Hakkında en küçük bir bilgim bile yok. İlahiyat Fakültesi'nin ilk dekanı olan Suat Yıldırım tarafından 1994'te işe alınan 20 kişilik kadronun arasındaydı" dedi. İlahiyat Fakültesi'nin kurucu FETÖ'cü dekanı Yıldırım da 17-25 Aralık sürecinde yurtdışına kaçmıştı. Özel ekip kuran Sakarya polisi aralarında kayınpederinin Akyazı'daki evinin de yer aldığı 6 adrese baskın düzenledi.

AKINCI'NIN DA KAMERALARI BOZUKMUŞ!
FET Ö'cülerin darbe merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü ile ilgili çarpıcı detaylar ortaya çıktı. Soruşturmayı yürüten savcıların ilk işlerinden biri, üsteki kameraların incelenmesi oldu. Ancak pek çok kameranın görüntü almadığı, kameraların 15 Temmuz'dan çok önce bozuk olduğu anlaşıldı. Görüntüleme merkezi görevlileri bu durumu her ikisi de darbenin kilit isimlerinden olan Üs Komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim ile üssün ikinci adamı Harekât Komutanı Albay Ahmet Özçetin'e aktardıklarını, ancak arızanın giderilmediğini kaydettiler.

ASKERLER: ÜSTE SİVİL GÖRDÜK
Savcılık gözaltına alınan darbecilere, özellikle darbenin sivil elebaşısı olarak bilinen Adil Öksüz'ü tanıyıp tanımadıklarını, görüp görmediklerini sordu. Özellikle teğmenlerin, "siviller gördük ama bu Öksüz müydü bilmiyoruz" dedikleri öğrenildi. Darbe soruşturmasında tutuklanan Üs Komutanı Hakan Evrim'in de ifadesinde, uçaklar bombardıman için hazırlanırken orada sivillerin de olduğunu söylemesi dikkat çekmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayalet imam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN