Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TSK’da dalga dalga temizlik sürüyor

Resmi Gazete’de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile Silahlı Kuvvetler’den bin 389 subay ve astsubay daha ordudan ihraç edildi. İhraç edilenlerden 9’u ise general

Giriş Tarihi: 1.8.2016
TSK’da dalga dalga temizlik sürüyor
Bin 684 FETÖ militanının TSK'dan ihracından sonra beklenen ikinci dalga temizlik de yapıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile bin 389 subay ve astsubay daha ihraç edildi, böylece toplam sayı 3070'e ulaştı. TSK'dan İhraç edilenlerden 9'u ise general. İhraç edilenler arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Baş Yaveri Ali Yazıcı da yer aldı. Ayrıca Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın Emir Subayı Yarbay Levent Türkkan, başdanışmanı Albay Orhan Yıkılkan, eski özel müdürü Albay Ramazan Gözel ile özel kalem müdürü Yarbay Hüseyin Hakan Öcal da yer aldı. Darbe sonrası ifade veren Orgeneral Akar, kendisini derdest edenler arasında Albay Fırat Alakuş'un da olduğunu söylemiş ve yüz ifadesi için "korkutucu" demişti. Dün yapılan son temizlikte Albay Alakuş da FETÖ darbesine karıştığı için TSK'dan atıldı. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın firar eden özel kalem müdürü Albay Tevfik Gök ile eski Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi'nin özel kalem müdürü Kurmay Albay Erkan Öktem de ihraç edildi.

100'DEN FAZLA BORDO BERELİ
Son temizlikte Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndaki 100'ün üzerinde subay ve astsubay da ihraç edildi. Jandarma Genel Komutanlığı'ndaki bin 119 personelin görevine son verilen ihraçlarda 9 general de yer aldı. İhraç edilen en üst rütbeli kişi Aydın Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Kırkaya oldu.

CELEPOĞLU DA LİSTEDE
Listede dikkat çeken en önemli isim ise eski Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu oldu. Celepoğlu, MİT TIR'ları soruşturmasında da tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

8 ASKERİ ATEŞE LİSTEDE
Astana Askeri Ataşesi Jandarma Kurmay Albay Musa Deliçay, Lizbon Askeri Ataşesi Kurmay Albay Necip Akkoyun ile Kurmay Albay Bahadır Yalçın, Santiago Askeri Ataşesi Kurmay Albay Ramazan Rıza Barut, Gambiya Askeri Danışmanı Kurmay Albay İsmail Özcan, Cezayir Askeri Ateşeliğinden Kurmay Albay Şemsettin Eray, Taşkent Askeri Ataşesi Kurmay Yarbay Burçin Büyükikiz, Abuja Asker Ataşesi Kurmay Albay Sadık Gök TSK'dan ihraç edildi.

ÜST RÜTBELİ 256 İSİM VAR
İlk dalga temizlikte 358 general ve amiralin bulunduğu TSK'dan her iki temizlik dalgasından sonra terfi, emeklilik ve ihraçlarla TSK'nın general sayısı 256'ya indi. Ancak son YAŞ toplantısında bazı istifaların da olduğu gündeme gelmişti. Eğer o istifalar da onaylanırsa, general ve amiral sayısı daha da inebilir.

ORDUDAN ATILAN 9 GENERAL
Aydın Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Murat Kırkaya, Maliye Başkanı Tuğgeneral Celal Şahin, Zonguldak Üçüncü Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Birol Şimşek, Eski Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu, Konya Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Timurcan Ermiş, Jandarma Okullar Komutanı Tuğgeneral Sadık Köroğlu, Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Osman Gürcan, Kastamonu Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Faruk Bal Tokat Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Adnan Arslan.

KAMUDAKİ TASFİYE 100 BİNİ BULABİLİR
FETÖ'nün başarısız darbe girişimi ardından, şu ana kadar 66 bin kişinin görevden alındığını belirtirken, ikinci tarama sonrası bu sayının 100 bine çıkacağını belirtiyor. Soruşturma sonucu ilişiği kesilenlerin yerine yapılacak atamalara ilişkin çalışmalar da KPSS, mülakat gibi normal prosedür izlenerek bir ayda bitirilecek.
Dün aralarında merkez valilerinin de olduğu 33 şüpheli, İstanbul Adli Tıp'ta ise aralarında profesörlerin de olduğu 29 kişi gözaltına alındı.
Başsavcısı İlhan Cihaner'i gözaltına alan İstanbul'da görevli savcı Mehmet Yazıcı, Eskişehir'de gözaltına alındı.
Dicle Üniversitesi eski rektör yardımcıları Prof. Dr. Eyigün ve Prof. Dr. Sır ile genel sekreter Tuna'nın da bulunduğu 6 kişi tutuklandı.
Hazal ATEŞ-Evrin GÜVENDİK- Ferit ZENGİN-Rıdvan UYSAL-Özgür CEBE/SABAH
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TSK’da dalga dalga temizlik sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN