TSK’da yeniden yapılanma

Askeri okullar kapatıldı, Milli Savunma Üniversitesi kuruldu. GATA başta olmak üzere askeri hastaneler Sağlık Bakanlığı’na devredildi. Tüm komutanlıklar ise Milli Savunma Bakanı’na bağlandı. YAŞ’ın üye yapısı değiştirildi

Giriş Tarihi: 1.8.2016
TSK’da yeniden yapılanma
FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde ordu içinde yuvalanan militanlarını kullanması sonrası Türk Silahlı Kuvvetleri'nin paralelcilerden tamamen temizlenmesi için harekete geçildi. Harp Akademileri, askeri liseler ve astsubay hazırlama okulları kapatılırken, 30 Ağustos itibarıyla mezun olacak askeri öğrencilerin de subay ve astsubaylığa atamasının yapılmaması rlaştırıldı. Kara, Deniz ve Kuvvetleri komutanlıkları, Milli Savunma Bakanı'na bağlandı. Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a, gerekli gördüklerinde Kuvvet Komutanları'ndan doğrudan bilgi alabilme ve emir verebilme yetkisi getirildi. Dün Resmi Gazete'de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile TSK ve Yüksek Askeri Şura'nın (YAŞ) yapısında köklü değişiklikler yapıldı.

ŞÛRA ÜYELERİ SİVİLLEŞTİ
YAŞ üyelerinin daha çok sivillerden oluşması kararlaştırıldı. Mevcut kanun kapsamında Genelkurmay 2. Başkanı Şura'nın genel sekreteri olarak görevlendirilirken, değişiklikle Şura'nın sekretarya hizmetleri Milli Savunma Bakanlığı'nca yürütülecek.
OKULLAR KAPATILDI: Kanun kapsamında Harp Akademileri, askeri liseler ve astsubay hazırlama okulları kapatıldı. üniversite sınavının yapıldığı tarihte aldıkları yerleştirme puanları dikkate alınarak durumlarına uygun fakülte ve yüksekokullara naklen kaydedilecekler.
MS ÜNİVERSİTESİ KURULDU: MSB bünyesinde Milli Savunma Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite de kuruldu. Kara, deniz ve hava harp okullarından, astsubay meslek yüksekokullarından oluşacak. Rektörü, Cumhurbaşkanı tarafından seçilecek.
AKADEMİ KURULDU: ve sahil güvenlik teşkilatlarının subay, astsubay ve diğer personel ihtiyacını karşılamak amacıyla ise Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi kuruldu.

Denk okullara nakledilecekler
TSK Personel Kanunu'na tabi olup devredilen personel terfi, aylık ve diğer mali ve sosyal haklar bakımından ilgili kanuna tabi olmaya devam edecek ve TSK'ya karşı olan mecburi hizmetlerini devredilen kurumlarda tamamlayacak. Öte yandan, devredilen yükseköğretim birimlerinde öğrenim görenler, üniversite sınavının yapıldığı tarihte aldıkları yerleştirme puanları dikkate alınarak, Yükseköğretim Kurulu'nca belirlenecek öğretim kurumlarına nakledilecek.
BORÇ ÇIKARILMAYACAK: 31 Temmuz 2016'ya kadar herhangi bir sebeple TSK'ya bağlı askeri okullardan ayrılan veya çıkarılan askeri öğrencilere ilgili mevzuat uyarınca borç çıkarılmayacak, çıkarılmış borçlar tahsil edilmeyecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TSK’da yeniden yapılanma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN