Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan İtalyan kanalına konuştu

Giriş Tarihi: 2.8.2016 16:20 Güncelleme Tarihi: 2.8.2016 16:27

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalyan Rainews24 kanalına verdiği mülakatta, AB’yi darbe girişimi sonrası takındığı tavır nedeniyle eleştirirken, ’ye vize serbestisi getirilmemesi halinde sığınmacılara ilişkin yapılan geri kabul anlaşmasının biteceğini söyledi. Erdoğan, ’de halkın yüzde 75’inin idam istediğini de belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Rainews24 kanalının muhabiri Lucia Goracci'nin sorularını yanıtladığı röportajın bir kısmı yayınlandı. Goracci Erdoğan'a öncelikle şu soruyu yöneltti "Avrupa'dan daha fazla yakınlık beklediğinizi söylediniz. Avrupa hep bir ağızdan darbe girişimini kınadı. Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve tüm Avrupa, gazeteciler, akademisyenler, eğitim ve yargı dünyasına yapılan operasyonlara ilişkin hukukun üstünlüğüne saygı duyulması konusunda uyarılarda bulundu. İtaya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni de, darbe girişimi sonrası 'nin orantısız ve tehlikeli bir reaksiyon verdiğini belirtti. Avrupa'dan daha fazla ne bekliyorsunuz"

"AB DARBEDEN YANA DİYE DÜŞÜNÜYORUM"

Sözlerine "Şimdi ben önce şunu söyleyeyim. Bu yapı hala tam olarak anlaşılabilmiş değil" diye başlayan Erdoğan, şöyle devam etti "Bu yapı, sizin P2 Locanıza benziyor. Aynen bu yapıya benzeyen bir organizasyon. Dini olarak tanımlanan bir suç şebekesi. Avrupa Konseyi Başkanı 'ye ziyarete gelecek ve ona da Fethullah Gülen organizasyonunun mafyadan daha beter olduğunu açıklayacağım. Bayan Mogherini ise dışarıdan konuşmamalıydı, her şeyden önce 'ye gelmeliydi. Paris'te aynı şey olduğunda, 5 - 6 kişi öldüğünde herkes oraya koşuyor. Türkiye'de demokrasiye karşı bir darbe yapılıyor, 280 şehidimiz var, ancak ne yazık ki şimdiye kadar kimse gelmedi bizi ziyaret etmeye. Ne AB'den, ne Avrupa Konseyi'nden." Erdoğan, "Soruyorum, İtalyan parlamentosu bombalansa tepki ne olurdu Mogherini bir İtalyan olarak nasıl tepki verirdi 'Bombalayarak iyi yaptılar' mı diyecek Bu olayın ardından yapılan soruşturmalardan endişe duyduğunu mu söyleyecek" diye sözlerini sürdürdü. Erdoğan, "Size soruyorum, 'Batı demokrasiden yana mı, darbeden yana mı' Ben bu açıklamaları, bunlar darbeden yana diye düşünüyorum. Eğer bunlar demokrasiden yana olsaydılar, bütün açıklamaları bu istikamette olurdu. Ama kendilerini ele verdiler" diye konuştu.

"VİZE SERBESTİSİ YOKSA GÖÇMEN ANLAŞMASI BİTER"

Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, Ekim ayına kadar vize serbestisi olmaması halinde AB ile yapılan sığınmacılara ilişkin anlaşmayı geri çekecekleri yönündeki açıklamasının hatırlatılması üzerine ise, "Doğru söylemiş. Çünkü burada vize olayı olması halinde geri kabul işler. Vize olayı olmadığı halde geri kabul biter" dedi.

"TÜRKİYE'DE HALKIN YÜZDE 75'İ İDAM İSTİYOR"

Avrupa'nın, Türkiye'de idam cezasının geri getirilmesi konusunda hoşnutsuz olduğu da hatırlatılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şu anda kara Avrupa'sının dışında başka ülkelerde de idam var. Söyleyeyim, ABD, Çin, Bahreyn, Hindistan, Endonezya, Bangladeş, İran, Pakistan, Tayvan, Belarus, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Dominik Cumhuriyeti, Küba, Bahamalar. Bakın bütün bunlarda hala idam var. Sadece AB ülkeleri idamı kaldırdı. Türkiye'de halkın talebi var. Kamuoyu araştırmaları, Türklerin yüzde 75'inin idam istediğini gösteriyor. Meclisimiz idamı onaylarsa kimse bir şey diyemez" diye konuştu. Ancak Rainews24'ün tercümesinde bu oranın, yüzde 75 değil yüzde 57 olarak aktarılması dikkat çekti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan İtalyan kanalına konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN