Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘OHAL’ ziyaretleri

Giriş Tarihi: 2.8.2016
‘OHAL’ ziyaretleri

Başbakan , darbe girişimi sonrası lideri Kılıçdaroğlu ve lideri Bahçeli’yi ziyaret etti. Yıldırım, “Bela def edilmiştir, ama tehlike geçti denemez” dedi

İlk olarak Genel Merkezi'ne giden Başbakan Binali 'a AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş eşlik etti. CHP Genel Merkezi'ne gelen Yıldırım'ı makam aracından indiği sırada CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç karşıladı. Yıldırım parti girişinde ise Kılıçdaroğlu tarafından karşılandı. Kılıçdaroğlu'nun makam odasında gerçekleşen görüşme 1 saat 10 dakika sürdü. Yıldırım'ın ikinci durağı Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu. Bahçeli'nin TBMM'deki makamında gerçekleştirilen görüşme yaklaşık 45 dakika sürdü. Her iki görüşme de baş başa gerçekleştirildi. Görüşmelerin ardından Yıldırım, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile ayrı ayrı ortak basın açıklamasında bulundu. Yıldırım şunları söyledi:

KHK'LAR İÇİN BİLGİLENDİRDİM:
Sayın Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nu, olağanüstü hal uygulamasının başladığı andan itibaren hükümetimizce çıkarılan kanun hükmündeki kararnamelerin detayları hakkında bilgilendirdim. Bu konudaki bazı hassasiyetlerini, düşüncelerini, endişelerini bizimle paylaştı.

ANAYASA İÇİN 1'ER KİŞİ ÇALIŞACAK:
Daha önce Sayın Cumhurbaşkanımızın daveti üzerine parti başkanları olarak bir araya gelmiştik. Orada bu konu gündeme gelmişti. İki şekilde... Bir; kapsamlı yeni bir anayasa yapılması. Bu çalışmaları yine siyasi partilerin bir araya gelerek devam ettirilmesi yönünde bir prensip ve görüş birliği ortaya çıkmıştı. Bir de acil ihtiyaçlara binaen daha az maddeden oluşan ve yine partilerin mutabakatının sağlandığı bir çalışma konusu da benimsenmiştir. Gerek AK Parti olarak biz, gerek CHP gerekse MHP birer arkadaşı görevlendirecek ve onlar kapsamı, sayısı hakkında bir çalışma yapıp, genel başkanlara rapor verecek.

TEHLİKE GEÇTİ DENEMEZ:
Siyasi partilerimizin bize her türlü desteği vermeyi taahhüt etmesi bu belanın (darbe teşebbüsü) defedilmesinde etkili oldu. Bu bela def edilmiştir ama tehlike geçti denemez. Bu yapı düşünüldüğünden çok daha derin bir yapıdır. Tamamen riskin ortadan kalkması biraz daha zaman alacaktır. OHAL'e dayalı olarak çıkarılan KHK'lerde amaç bu darbe teşebbüsüne yönelik risklerin bertaraf edilmesi ve siyaset dışı girişimlerin ortadan kaldırılmasıdır. Yaşadığımız 15 gün bize şunu gösterdi, bu yapı darbe teşebbüsüne katılanlarla sınırlı değil. Daha derinlere gidiyor. Çok daha büyük. Bunun için KHK'ları çıkarıyoruz ve muhtemel riskleri kontrol altına alıyoruz. Bu arada görüşmelerde yeni anayasa için ortak komisyon oluşturulması konusunda mutabık kalındı. Öte yandan bir KHK da FETÖ'ye parasal destek sağlayan şirketler için çıkarılacak. Kara para gelirleri engellenecek.

KILIÇDAROĞLU: DÜŞÜNCELERİMİZİ AKTARDIK
Kılıçdaroğlu, Yıldırım ile görüşmesi sonrasında "OHAL uygulaması ile ilgili Bakanlar Kurulunca yayınlanan kanun hükmünde kararnamelerle ilgili düşüncelerimizi ve endişelerimizi Sayın Başbakana aktardık. Sayın Başbakan not ettiler, sanıyorum önümüzdeki süreç içerisinde temaslarımız devam edecek" dedi. Kılıçdaroğlu, 7 Ağustos'ta Yenikapı'da düzenlenecek demokrasi mitingine katılıp katılmayacaklarını soran gazetecilere ise cevap vermedi.

BAHÇELİ: OHAL İNŞALLAH BAŞARI İLE DEVAM EDECEK
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise Yıldırım'ın KHK ve OHAL uygulamaları ile ilgili kendisini bilgilendirdiğini ve görüş aldığını söyledi. Bahçeli, "Çok verimli bir görüşme oldu. OHAL uygulaması inşallah başarı ile devam edecek ve Türkiye her türlü tehditten kurtulacaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘OHAL’ ziyaretleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN