’li komutanlara suç duyurusu

Giriş Tarihi: 3.8.2016
ABD’li komutanlara suç duyurusu
Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel ve ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper'in, Türkiye'deki 15 Temmuz darbe teşebbüsünde şüpheli olarak soruşturulması için savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Darbe girişiminde kullanılan üslerden İncirlik'in de tedbiren kapatılması talep edildi. Suç duyurusunu İstanbul Barosu'na kayıtlı avukat Mert Eryılmaz yaptı. Eryılmaz, İncirlik Hava Üssü'nün bugüne kadarki tüm darbelerin lojistik merkezi olarak kullanıldığı, 15 Temmuz girişiminin de gerçekte yönetildiği yerin burası olduğu belirtildi. Dilekçede şüpheli olarak gösterilen ABD'li yetkililerin uluslararası sözleşmeleri ihlâl ettikleri ve FETÖ'nün propagandasını yaptıkları kaydedildi. Dilekçede

ABD'nin 15 Temmuz'daki rolünü ortaya koyan deliller şöyle sıralandı:

Darbeye karşı ilk saatlerde ABD'den resmi bir açıklama yapılmadı.
Fox TV gibi yayın organlarında darbeyi öven yayınlar yapılması.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya'dan sığınma talebinde bulunduğu şeklindeki asılsız haberi ilk olarak ClA'ya yakın Strafor'un haber sitesi MSNBC duyurdu.
Radar kayıtlarına göre darbeci uçakların yakıt ikmali İncirlik Üssü'nden sağlandı.
TSK'nın enterinde olmayan, Malatya'ya inen 8 kargo uçağındaki silah ve bombalar, bu üsten sevk edildi.
İncirlik 10'uncu Tanker Üs Komutanı Bekir Ercan Van, darbe girişimi başarısız olunca ABD'den sığınma hakkı istedi.
Havacıların İmamı Astsubay Zekeriya 'nun İncirlik'te görevli oğlu Uzman Çavuş Muhammet Emrah Kuzu ifadesinde Tuğgeneral Van'ın kendisini arayarak göreve çağırdığını, saat 08.00'de de Van'ın üsteki ABD'lilerle görüşme yaptığını anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD’li komutanlara suç duyurusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN