Darbe reklamından Dumanlı’ya yakalama

Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) bağlı Gazetesi'nin darbe girişiminden 9 ay 10 gün önce yayınladığı "Sükutun Çığlığı" adlı reklam videosu   Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen darbe soruşturması dosyasına delil olarak konuldu. Gazete’nin o dönemki yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı hakkında darbe suçundan yakalama kararı çıkarıldı.

Giriş Tarihi: 3.8.2016 17:45 Güncelleme Tarihi: 3.8.2016 22:24
Darbe reklamından Dumanlı’ya yakalama

Fethullahçı Terör Örgütü'ne bağlı Gaztesi'nin darbe girişiminden 9 ay 10 önce yayınlanan ve darbe mesajı verilen skandal video, Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen darbe soruşturmasına delil olarak konuldu.

Önce siren seslerinin duyulduğu, ardından bir bebeğin gülüşü ekrana geldiği ve 9 ay 10 gün sonra 15 Temmuz'da da darbe girişiminin gerçekleştiği videonun gündeme gelmesi üzerine harekete geçen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, videoyu temin ederek yürütülen ana darbe soruşturmasına delil olarak koydu.

İddiaya göre Zaman gazetesinin darbeden 9 ay 10 gün önce yayına koyduğu reklamı 'subliminal' mesaj içeriyor. Zaman gazetesinin 2015 yılında yayınlanan reklamında, sirenler çalarken gri tonlu şehrin uçaktan kuş bakışı görüntüsü ekrana geliyor. Daha sonra ise yeni doğmuş gülen bir bebek yüzü ekranlara getiriliyor. Sosyal medyada ise reklamın 'subliminal' mesaj içerdiği yorumları yapılıyor. Yorumlara göre reklamın en dikkat çeken ayrıntısı filmin gösterime girdiği tarih ile girişimi arasındaki geçen sürenin 9 ay 10 gün olması.

ÇAĞRILARA CEVAP VERMEDİ

Soruşturmayı yürüten Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Can Tuncay gazetenin o dönem genel yayın yönetmeni olan Ekrem Dumanlı'nın ifadesini almak istedi. Fakat Dumanlı ifade çağrısına cevap vermedi. Zaten farklı FETÖ dosyalarından hakkında birden çok yakalama kararı da göz önüne alınarak Dumanlı hakkında yeni bir yakalama kararı daha talep edildi.

ZAMAN'IN DARBE MESAJLI REKLAMI: 'SÜKUTUN ÇIĞLIĞI'

ZAMAN GAZETESİ'NİN HER REKLAMINDA DARBEYİ HABER VERDİLER

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbe reklamından Dumanlı’ya yakalama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN