Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Gizli örgütle ilgili adımlar atılmalı"

Dışişleri Bakanı , Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, dışişleri resmi konutunda gerçekleşen görüşmenin ardından basın toplantısı düzenlediler. Jagland açıklamasında, 15 Temmuz darbe girişiminin kul edilemez olduğunu ve ağır şekilde kınanması gerektiğine dikkat çekerek "Halkın üzerine ateş açıldı, darbe girişimi kabul edilemez. Gizli örgütle ilgili adımlar atılmalı" dedi.

Giriş Tarihi: 3.8.2016 14:05 Güncelleme Tarihi: 3.8.2016 16:03
Gizli örgütle ilgili adımlar atılmalı

Dışişleri Bakanı , Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile görüştü. Dışişleri resmi konutunda gerçekleşen görüşme gazetecilerin görüntü almasının ardından kapalı olarak devam etti. Çavuşoğlu ve Jagland, görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

AVRUPA KONSEYİ İLE YAKIN İLİŞKİ İÇERİSİNDE OLACAĞIZ

Ankara'yı ziyaret eden Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, darbe girişiminin demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünü hedef aldığını belirterek, girişim sonrasındaki süreçte Avrupa Konseyi ile yakın işbirliği içinde olacaklarını ve demokrasi ve diğer değerlerden taviz vermeyeceklerini kaydetti.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, 15 Temmuz darbe girişiminin kul edilemez olduğunu ve ağır şekilde kınanması gerektiğine dikkat çekerek "Darbe girişimi başarılı olsaydı Türkiye Avrupa Konseyine üye olamazdı. Türkiye'de bu örgütün girdiği tüm kurum ve kuruluşların temizlenmesi gerekiyor" dedi. Jagland açıklamasında şunları kaydetti:

TÜRKİYE AVRUPA İÇİN ÖNEMLİ BİR ÜLKEDİR

Türk halkına desteğimi ifade etmek için buradayım. Türk vatandaşlarını tebrik ediyorum, demokrasiye sahip çıktılar. Halkın üzerine ateş açıldı, darbe girişimi kabul edilemez.Gizli örgütle ilgili adımlar atılmalı. Ağır kınanması gereken bir şeydir. Şüphesiz ki bu darbe girişimin arkasında yer alan kişiler hakkında gerekli işlemlerin yapılması gerekiyor ama Avrupa geneline baktığında bu örgütün Türkiye'deki kurumların ne kadar içerisinde olduğunun anlaşılmadığını görüyoruz. Ancak önemli bir noktada şudur ki bu süreçte atılan adımların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine uygun şekilde yapılması gerekir. Sonuç olarak Türkiye Avrupa için önemli bir ülkedir.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN BATI'YA: DÜRÜST OLUN

BATI'NIN HİZMETİNDEYİM

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Gizli örgütle ilgili adımlar atılmalı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN