Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şehitlerin adı kapanan larda yaşayacak

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantılı olduğu tespit edilerek kapatılan binden fazla da 15 Temmuz şehitleri yaşatılacak. Okullara şehit düşen 240 vatandaşın isimleri verilecek

Giriş Tarihi: 9.8.2016
Şehitlerin adı kapanan okullarda yaşayacak
'na (MEB) devredilen ların her birine 15 Temmuz gecesi darbe girişimlerine direnirken şehit olan 240 vatandaşın isimleri verilecek. Türk halkının yeni bir kahramanlık destanı yazdığı 15 Temmuz gecesini canlı tutacak pano ve köşeler oluşturulması planlanıyor. Atatürk Köşesi'nin olduğu duvarların yanına şehitlerin fotoğrafları, o geceyi anlatan yazılar ve görseller yerleştirilecek.

19 EYLÜL'E YETİŞECEK
Kapatılan okullar tüm fiziki koşulları, idari ve öğretmen kadrosu bir şekilde 19 Eylül'de başlayacak 2016-2017 eğitimöğretim yılında hazır olacak. Bakanlık bu okulların eksiksiz eylülde eğitime başlayabilmesi için çalışmalarını hızlandırdı. Önümüzdeki günlerde çıkarılacak bir yönetmelikle idari kadro oluşturulacak. Bu okullara müdür ve müdür yardımcılarını atama yetkisi il milli eğitim müdürlerine verilecek. 1 ay içinde binden fazla okulun idari kadrosu görev başında olacak. Öğretmenler de aynı hızda atanacak. Okullar imam hatip, sosyal bilimler, fen bilimleri, mesleki ve teknik Anadolu lisesi olmak üzere 5 türde hizmet verecek. Öte yandan bakanlık FETÖ ile bağlantılı başka özel okul olup olmadığının belirlenmesi için de çalışma yürütüyor. Yeni bir kapatma dalgasının da gelebileceği vurgulanıyor. OHAL kapsamında çıkarılan kararnameyle kapatılan bu okullardaki öğrencilerin devlet okullarına nakilleri, 2015-2016 eğitim- öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere 30 Eylül'e kadar yapılacak. Nakilller, velinin başvurusu üzerine ulusal adres veri tabanındaki yerleşim yeri adres bilgileri esas alınarak gitmek istedikleri resmi okullar tarafından yapılacak. Öğrencilerin nakilleri de nakil olunacak okulun taban puan şartını taşımak kaydıyla normal nakil sürecindeki boş kontenjanları etkilemeden, açık kontenjan şartı aranmadan aynı tür liselere, nakil gitmek istediği yerin il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu tarafından e-okul sistemi üzerinden alınacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehitlerin adı kapanan okullarda yaşayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN