Türkiye'nin en iyi haber sitesi

648 hâkim ve savcı daha görevden uzaklaştırıldı

Giriş Tarihi: 11.8.2016
648 hâkim ve savcı daha görevden uzaklaştırıldı

HSYK, FETÖ soruşturmasındaki yeni delillere göre dün 648 hâkim-savcıyı daha açığa aldı. Böylelikle açığa alınan hâkim-savcı sayısı 3 bin 654’e ulaştı. HSYK Başkanvekili , “FETÖ ile bağlantısı olmayan hiçbir hakim-savcıya dokunulmayacak” güvencesi verdi

FETÖ'cü darbe girişiminden sonra yargıdaki örgüt üyesi ve bağlantılı isimleri açığa almaya başlayan HSYK 2'nci Dairesi bir süredir yürüttüğü yeni çalışmasını tamamladı. Savcılıklarda yürütülen soruşturmalarda elde edilen yeni deliller ve soruşturma sırasındaki itirafçıların anlatımlarını değerlendiren HSYK, dün de 550'si adli, 98'i idari olmak üzere 648 hakim-savcıyı açığa aldı. Bu hakim-savcıların FETÖ üyesi olduğu yönünde ciddi bulgulara ulaşıldı. HSYK yarın da ilk aşamada açığa alınan 2 bin 851 hakim-savcının meslekten ihraç edilip edilmeyeceğine r verecek. Dün açığa alınan 648 hakim-savcının ihraç edilip edilmeyeceği ise ileri bir tarihte belirlenecek. HSYK'nın açığa aldığı isimler arasında, Şemdinli davasının iddianamesine FETÖ'nün etkisi ile eklemeler yaptığını, bu yapının verdiği parayla yurt dışına gidip çocuklarını okuttuğunu, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt'ı da o soruşturmaya yine bu yapının etkisiyle dahil ettiğini kabul eden Savcı Ferhat Sarıkaya yer almadı. HSYK Başkanvekili , Sarıkaya hakkındaki soruşturmanın ayrıca devam ettiğini ve bu konuda müfettiş görevlendirildiğini söyledi. Yılmaz ayrıca, FETÖ'nün Kuvvetleri imamı Adil Aksüz'ün salıverilmesi kararını veren hakimler hakkındaki soruşturmanın da devam ettiğini kaydetti.

"MERHAMET YOK, ADALET VAR"
HSYK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, çalışmaların suçsuz kimsenin mağdur edilmemesi için büyük bir titizlikle devam ettiğini belirtirken şunları söyledi: "İtiraflar geliyor ve bu itiraflardaki bilgiler diğer bilgilerle karşılaştırılıyor. Böylece sürekli listeler yenileniyor. Bütün bu bilgi ve belgeler doğrultusunda, hiçbir mağduriyete neden olmadan çalışmalarımızı yürütüyoruz. FETÖ ile ilgisi olmayan hiçbir hakim-savcımız zarara uğramayacak. FETÖ ile bağlantılı olmayan hakim-savcılarımız rahat olsun. Ancak FETÖ üyesi olan, bu çetenin içinde olan hiçbir hakim-savcıyı da sistemde tutmayacağız. Prensibimiz; merhamet yok, adalet var."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
648 hâkim ve savcı daha görevden uzaklaştırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN