Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TSK’dan atılan amiralden ’ye sığınma talebi

Giriş Tarihi: 11.8.2016
TSK’dan atılan amiralden ABD’ye sığınma talebi

YAŞ’ta ordudan ihraç edilen ve 22 Temmuz’dan beri haber alınamayan, NATO’da görevli Tümamiral Uğurlu’nun ’ye iltica başvurusu yaptığı ortaya çıktı

NATO'nun 'deki Müttefik Dönüşüm Komutanlığı'nda görevli Tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu'nun, ABD'ye iltica başvurusunda bulunduğu bildirildi. ABD'li yetkililerin, Tümamiral Uğurlu olduğu öğrenilen subayın, 15 Temmuz darbe girişimi ardından 'ye çağrıldığını söylediği belirtiliyor. ABD'li yetkililer Virginia'daki Müttefik Dönüşüm Komutanlığı'nda görevli söz konusu subayın ismini paylaşmazken, Anadolu Ajansı bu kişinin TSK'dan ihraç edilen Tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu olduğunu saptadı.

SAHTE DELİL ÜRETTİLER
'nin Washington'daki büyükelçiliğinde görevli bir yetkili ise Reuters'a, Türkiye'de geçen ay Tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu hakkında gözaltı kararı verildikten sonra Uğurlu'nun buna bir yanıt vermediğini açıkladı. Söz konusu yetkili, "22 Temmuz'da rütbeleri ile kimliğini üste bıraktı ve bundan sonra kendisinden haber alınamadı" dedi. Türk yetkili, daha alt rütbeli 2 askerin de ABD'den Türkiye'ye çağrıldığını söyleyerek, "Ancak onlar hakkında bir gözaltı kararı yok. Biri döndü. Diğer ise yakın zamanda dönecek" dedi. 15 Temmuz'daki darbe girişiminden çok kısa süre önce, İzmir'deki gizli bilgi ve belge bulundurma davası kapsamında, sahte delil üretilmesi suçuna karıştığı ve fişleme yaptığı suçlamasıyla Tümamiral Uğurlu hakkında gözaltı kararı verilmişti. Ancak Mustafa Zeki Uğurlu Türkiye'ye dönmesi ve ifadesini vermesi yönünde kendisine yapılan tebligata cevap vermemişti. 28 Temmuz'da yapılan Yüksek Askeri Şûra'da, Uğurlu hakkında ihraç kararı verilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TSK’dan atılan amiralden ABD’ye sığınma talebi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN