3 parti yeni anayasa için buluştu

Ak Parti, CHP ve MHP acil ihtiyaç duyulan değişiklikleri görüşmek için ilk kez biraraya geldi.

Giriş Tarihi: 12.8.2016 15:39 Güncelleme Tarihi: 12.8.2016 16:11
3 parti yeni anayasa için buluştu

Meclis'te grubu bulunan 3 partinin temsilcileri yeni anayasa paketi için TBMM'nin Şeref Holü'nde bir araya geldi. Parti temsilcilerinin özellikle TBMM'nin Şeref Holü'nde bir araya gelmesinin nedeni ise FETÖ'cü hainlerin 15 Temmuz darbe girişiminde bombalanan noktalardan biri olması.

Ak Parti'den Abdülhamit Gül, CHP'den Bülent Tezcan, MHP'den ise Mehmet Parsak anayasa değişikliği ile ilgili yapılacak çalışmaları yürütecek.

Toplantı öncesi basın mensuplarına yürütülecek çalışma ile ilgili bilgi veren parti temsilcileri uzlaşmanın önemine dikkat çekti ve ortak akılla hareket edilmeli dedi.

"UZLAŞMAYA İNANCIMIZ TAMDIR"

İlk olarak Ak Parti Genel Sekreteri Abdülhamit Gül konuştu. Gül yaptığı konuşmada, "Uzlaşmaya inancımız tamdır" dedi. Gül yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Yaşanan hadisenin hukuki ifadesi vatana ve devlete ihanettir. Millete iradenin sembolleri Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Gazi Meclis'imiz tarihinde ilk defa bombalanmıştır. Gazi Meclis'imizin yaşamış olduğu o hadiseyi canlı ve diri tutmaktır. O gece milli iradeye sahip çıkan milletimiz, kurucu iradenin kendisi olduğunu göstermiştir. Kurucu irade olarak Meclis'te yeni anayasa ve bazı hükümlerin değişmesi için uzlaşmaya varacağımıza inancımız tamdır. Anayasa'da yapılacak değişiklikleri görüşüp, genel başkanlarımıza sunacağız. 15 Temmuz demokrasi mücadelesini kalıcı hale getirmek için bu uzlaşma zeminini korumaya kararlıyız. Ülkemizin acil ihtiyaç duyduğu hususlarda anayasa değişikliğini gerçekleştireceğiz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 parti yeni anayasa için buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN