Türkiye'nin en iyi haber sitesi

', İslam dünyasının liderliğini hak ediyor'

Tunus'ta Nahda Hareketi Partisi Başkanı Raşid el-Gannuşi, Batılı ülkelerin 'deki darbe girişimi karşısında sergiledikleri tutumu "iki yüzlülük ve fırsatçılık" şeklinde nitelendirdi.

Giriş Tarihi: 13.8.2016 01:57
'Türkiye, İslam dünyasının liderliğini hak ediyor'

Arap Baharı olarak anılan süreçte Tunus'ta demokrasinin yerleşmesine büyük katkı sağlayan Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'deki darbe girişimi, Batının bu konudaki tavrı ve bölgesel yansımaları konusunda AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Batı'nın darbe girişimi karşısında sergilediği tutuma dikkati çeken Gannuşi, "Batılı demokratik sistemlerin darbeye karşı olduklarını acilen ortaya koymaları ve 'ye ziyaretlerde bulunmaları beklenirdi. Batı'nın darbeye karşı koyan Türk halkı ve hükümetinin kararlılığını desteklemesi gerekirdi ancak bu olmadı. Darbe karşısındaki tutumları, üzüntü verecek derecede iki yüzlü, fırsatçı ve silikti." dedi.

"TÜRKİYE, İSLAM DÜNYASININ LİDERLİĞİNİ HAK EDİYOR"

Gannuşi, köklü bir demokrasi bilinci bulunan 'de muhalefet partileri de dahil bütün halkın darbeye karşı durduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

"Demokrasiye ve egemenliğe layık olan Türkiye, İslam dünyası ve bölgenin liderliğini de hak ediyor. (Demokrasi ve Şehitler Mitingi'ni işaret ederek) Birkaç gün önce milyonlarca kişi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve muhalefet liderleriyle darbeye karşı bir araya gelerek ulusal birlik sergiledi. Bu muazzam kalabalığın çizdiği tabloya hepimiz hayran kaldık."

"TÜRK HALKI, DARBELER DÖNEMİNİN SONA ERDİĞİNİ GÖSTERDİ"

Türk halkının bu tutumuyla "demokrasi çağında olduğumuzu ve darbeler döneminin sona erdiğini" kanıtladığını belirten Gannuşi, demokratik bir çağda darbe girişiminde bulunulmasının ülkeyi geriye götüreceğini bunun da "suç ve skandal" niteliğinde olduğunu ifade etti.

FETÖ üyelerinin "Gülen bizlere şah damarımızdan daha yakındır" ifadelerine değinen Gannuşi, "Bu sapıkça bir ifadedir ve kabul edilmesi mümkün değildir. Bu, uluhiyete dair bir durumdur. Bizlere şah damarımızdan daha yakın olan ancak Rabbimizdir. Allah'ın isimlerinden bir ismin ya da bir sıfatın her kim olursa olsun bir kul için kullanılması ve ona nispet edilmesi caiz değildir." görüşünü dile getirdi.

Türk hükümetinden FETÖ'nün Tunus'taki faaliyetlerine ilişkin bir talebin gelip gelmediği konusunda bilgi sahibi olmadığını belirten Gannuşi "Türk hükümetinden bir talep gelirse, Tunus hükümetinin bu talebe olumlu yanıt vermesi çağrısında bulunuruz." dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türkiye, İslam dünyasının liderliğini hak ediyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN