Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Darbeci generalin el yazısı şifreleri

Erdoğan’a suikast girişimini koordine eden Tümgeneral Sönmezateş’in odasından, 2 ay öncesine ait ’ye uçak bileti ile tutuklanan 22 generalin adları yazılı notlar çıktı

Giriş Tarihi: 17.8.2016
Darbeci generalin el yazısı şifreleri
FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturmada, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele düzenlenen baskını koordine eden tutuklu Tümgeneral Şahin Sönmezateş'le ilgili çarpıcı ayrıntılar ortaya çıktı. Sönmezateş'in Kara Havacılık Okulu'ndaki odasında yapılan aramada el yazısı şifreli notlar bulundu. Notlarda isimleri bulunan 22 generalin tutuklandığı anlaşıldı. Erdoğan'ın kaldığı otele yapılan saldırıda 3'üncü helikopterden timlerin baskınını bizzat komuta eden ve yakalanıp tutuklandıktan sonra TSK'dan ihraç edilen Gökhan Şahin Sönmezateş ifadesinde, "Eşime söyleyin beni boşasın. Çocuklarım soyadını değiştirsin. Çünkü ben büyük bir suç işledim" diyerek suçunu itiraf etmişti.

13 MAYISTA MİAMİ'YE GİTTİ
Darbe sonrası MİT Müsteşarı olması planlanan Sönmezateş'in Kara Havacılık Okulu'ndaki odasında yapılan aramada bir dizi evraka el konuldu. Ele geçirilen evraklar arasında Sönmezateş'in 15 Temmuz'dan 2 ay önce 'de olduğuna ilişkin uçak biletleri bulundu. Bilette, Sönmezateş'in, 13 Mayıs'ta İstanbul aktarmalı THY uçağıyla Miami'ye gittiği görüldü. Odada ayrıca el yazısı ile yazılmış bazı notlar da bulundu. Suç delili olarak el konulan notlardaki 22 generalin tutuklandığı anlaşıldı. İhanetin en büyük ayağını oluşturan havacı tümgenerallerden oluşan listede Hasan Hüseyin Demirarslan, Kubilay Selçuk, Cahit Bakır ve Hakan Evrim'in isimlerinin olduğu görüldü.

RÜTBELERİ GÜLEN TAKTI
Bulunan notlar arasında "önemli" olarak kodlanan sayfada, "Etimesgut Asker Hastanesi Hava Muayene Merkezi"ne branşına göre atanması istenen personel listesine yer verildiği görüldü. Göz, kulak burun boğaz, dahiliye, ortopedi, üroloji, psikiyatri ve kardiyoloji bölümlerine atanması istenen havacı tabiplerin isimleri listede yazılıydı. "Ağustos atamalarında atanmasını beklediğimiz personel" şeklinde tutulan notun altında ise 3 kişinin ismine dikkat çekildiği görüldü.
El yazısı notlarda ayrıca hakkında tutuklama kararı bulunan ve FETÖ'nün YÖK imamı olduğu ileri sürülen Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan'ın ismi yanında "KBB (Selam getirdi)" ibaresi ise dikkat çekti. Ayrıca Mehmet Karaduman isminin altına "Eşi türbanlı (piyon) pazartesi - perşembe oruç tutar. ABD'ye kongreye gidiyor. Pensilvanya'ya ziyarete gidiyor" yazıldığı saptandı. "89'da Fetullah Gülen'in Altunizade'ye götürüldüğü, teğmenlik rütbelerinin Gülen'e taktırıldığı" notu da dikkatlerden kaçmadı.

FETÖ ÜYELERİNE DAİR NOTLAR DA ÇIKTI
Tutuklanan Tümgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş'in odasında ele geçirilen belgeler arasında, 17 - 25 Aralık'tan sonra FETÖ ve üyeleri ile ilgili yürütülen çalışmalarda çıkan detaylara ilişkin tutulan notların bulunması da kuşkulara yol açtı. "5 Kategori" diye başlıklandırılan notlarda "1. Grup: Tanıdık, (F.G. duymuş), 2. Grup: Sempatizan (iyi örgüt, yüzde 60), 3. Grup: Bağlı, 4. Grup: Güvenilir, 5. Grup: Sadık (Geri dönüşü yok ölüme gider. 1980 yerin yapılanması) şeklinde tanımlanıyor. GATA'ya ilişkin tutulan notlarda ise "Geçici sağlık kurullarının son 5 yılı inceleyelim. Yüzde 80-90 aynı doktorlar" denildiği de görüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbeci generalin el yazısı şifreleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN